طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

ظهور به نقل از فارس : عربستان، عراق را به خاطر ایستادن کنار سوریه در مبارزه علیه تروریسم مجازات می‌کند

«خالد القفصاوی»، نویسنده و روزنامه‌نگار تونسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در تونس تاکید کرد که فعالیت داعش در عراق چیزی جز مجازات حکومت عراق توسط عربستان سعودی به خاطر حمایت این کشور از اقدامات سوریه در مبارزه با تروریسم و ایستادن در کنار آن نیست.

وی تاکید کرد: اختلافاتی که هم اکنون میان امریکا و عربستان سعودی به چشم می‌خورد، چیزی جز ظاهر امر نیست و در باطن هر دو این کشورها با یکدیگر برای سرکوب محور مقاومت و تلاش برای تامین امنیت رژیم صهیونیستی متفق القول هستند.

القفصاوی با تایید نقش خرابکارانه قطر در منطقه تاکید کرد که وی مصاحبه‌ای با عبد الحکیم بالجاج در لیبی داشته که در آن وی اذعان می‌کند که با هماهنگی قطر سلاح و تروریست از تونس و لیبی به سوریه ارسال می‌کرده است.

آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است:

فارس: اخیرا شاهد عملیات ارتش عراق علیه گروه تروریستی داعش در استان الانبار و مرزهای این کشور با مرزهای سوریه بودیم،‌ به نظر شما هم اکنون به واسطه این گروه تروریستی چه تحولاتی در عرصه عربی درحال رخ دادن است؟

القفصاوی: آنچه هم اکنون در این عرصه درحال رخ دادن است، تلاش برخی طرف‌ها برای مقابله با پیشرفت و ترقی ملل عربی و از بین بردن تمام طرح‌ها و پروژه‌هایی است که به نحوی موجب موفقیت و پیروزی اعراب می‌شود که یکی از آنها موضوع مقاومت است. به همین دلیل تبلیغات رسانه‌ای در پس این اقدامات قرار دارد،‌ برای تحریف حقایق امور است و درحالی‌ که همه تصور می‌کردند که در انقلاب‌هایی واقعی در جهان عرب رخ داده، آشکار شد که در همه این اقدامات غرب و رژیم‌های منطقه‌ای دخالت دارند. آنچه امروز در سوریه و عراق رخ می‌دهد، از این مقوله جدا نیست و برای همه ثابت شده که طرف برنده در تمام این رخ دادها عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی است و در این بین وجود تشابه بین ساختار این دو به این جهت که هردو آنها بر قتل و خونریزی و آدم کشی بنا شده‌اند، موجب نزدیکی ریاض و تل‌آویو به هم شده است. به همین دلیل است که آنها از محور مقاومت بیمناک هستند و انقلاب‌های جهان عرب، از جمله انقلاب تونس را نشانه رفته‌اند. بنابراین مشابه آنچه در تونس رخ داد، هم اکنون در سوریه در حال رخ دادن است و انها هم اکنون مطالبات و خواسته‌های مردمی را به جنگ داخلی تبدیل کرده‌اند، همچنین آنچه در عرصه امنیتی و نظامی عراق نیز رخ می‌دهد، از این توطئه تبعیت می‌‌کند.

فارس: نظر شما درباره عملیات ارتش عراق برای مقابله و غلبه بر گروه‌های تروریستی در این کشور چیست؟

القفصاوی: به نظر من آنچه در عراق رخ می‌دهد، تلاش برای مجازات حکومت عراق به خاطر مواضع حامیانه آن از سوریه به طور خاص و محور مقاومت به طور کلی است، چراکه عراق به همراه سوریه به مبارزه با تروریسم پرداخت و این بدین معناست که بغداد به مبارزه با عربستان سعودی پرداخته، به همین دلیل امروز ریاض، بغداد را به خاطر این اقداماتش مجازات می‌کند. این درحالی است که یک بعد دیگر قضیه این است که عربستان تلاش می‌کند تا پیش از برگزاری کنفرانس ژنو 2 آخرین برگه‌های خود را رو کند تا با دستی پر در این کنفرانس حاضر شود.

فارس: امروز برای همه ثابت شده که عربستان سعودی به صورت مستقیم از داعش حمایت می‌کند، اما تا زمانی‌که آمریکا از عربستان حمایت می‌کند، ریاض به خاطر حمایتش از تروریسم تحت فشار قرار نمی‌گیرد، به نظر شما در پس پرده چه اتفاقاتی درحال وقوع است؟

القفصاوی: به نظر می‌رسد، در ظاهر بین مواضع آمریکا و عربستان در قبال بحران سوریه تناقض‌هایی وجود دارد، در حالی‌که اگر به باطن امور دقت کنیم، ملاحظه می‌کنیم که هر دو دشمن محور مقاومت هستند و اگرچه در ظاهر با یکدیگر بر سر برخی امور اختلاف نظر دارند، ولی در باطن همه استراتژی‌ها یکی است، در حالی‌که عربستان سعودی به حمایت از گروه‌های تروریستی مسلح در سوریه برخاست و برای غلبه بر محور مقاومت با رژیم صهیونیستی هم پیمان شد، آمریکا از سوی دیگر به نوعی دیگر مانند تحریم‌ها و مجازات‌های اقتصادب محور مقاومت و سوریه را تحت فشار قرار گذاشت تا آن را از پای در آورد، بنابراین مشاهده می‌شود، هدف یکی است و تنها خط مشی‌ها با هم فرق می‌کند.

فارس: گزارش‌های مطبوعاتی از اقدام سفارت قطر در لیبی به استخدام تروریست تونسی و لیبیایی و ارسال آنها از طریق ترکیه به سوریه و پیوستن به داعش سخن می‌گویند، ارزیابی شما از نقش قطر در این خصوص چیست؟

القفصاوی: در سال 2012 با «عبد الحکیم بالحاج»، رئیس حزب الوطن لیبی مصاحبه‌ای مطبوعاتی انجام دادم و او در آن گفت‌وگو اعتراف کرد که از طریق راه‌های هوایی سلاح و تروریست به ترکیه ارسال می‌کند تا از آنها راهی سوریه شود، همچنین اعتراف کرد که هماهنگی‌‌های گسترده‌ای با قطر انجام می‌دهد تا به اصطلاح از انقلاب سوریه حمایت کند، پس از آن بود که پدیده فریب جوانان تونسی برای جامعه بین المللی افشا و مشخص شد که دو کشور تونس و لیبی نقش اساسی را در تامین نیروی انسانی گروه‌های تروریستی در سوریه بازی می‌‌کند و این بیانگر وجود هماهنگی‌های گسترده‌ بین المللی و منطقه‌ای علیه سوریه است و هم اکنون همه در تونس از این بیم دارند، مبادا این تروریست‌ها پس از پایان جنگ در سوریه به تونس بازگردند و سرمنشا مشکلات شوند.

فارس: به نظر شما چرا جوانان تونسی رتبه اول تامین نیروی انسانی برای گروه‌های تروریستی فعال در سوریه را تشکیل می‌دهند.

القفصاوی: بدون تردید نبود آگاهی و فرهنگ و همچنین فقر و صغر سن از جمله عواملی است که موجب می‌شود، این افراد طعمه گروه‌های تروریستی شوند. آنها نمی‌دادند که پیوستن به این گروه‌ها چه نتایج و بازتاب‌هایی برای آنها دارد و مرزهای باز میان تونس و لیبی و مصر زمینه را برای فعالیت بیش از پیش این گروه‌ها فراهم می‌کند. اما نکته عجیب اینجاست که چگونه این افراد این همه کشورها را پشت سر می‌گذارند تا به جنگ علیه مسلمانان و اعراب بروند، بدون اینکه جرات کنند، کوچکترین گزندی به مرزهای رژیم صهیونیستی وارد کنند.

—ز

کلمات کليدي : ، ، ، ، ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur