طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

به گزارش ظهور به نقل از مهر، اکبر ترکان دبیر مناطق آزاد دولت یازدهم در برنامه این هفته “شناسنامه”  در پاسخ به سوالی درباره مسئولیتش در دولت یازدهم گفت: من الان مشاور و دبیر مناطق آزاد هستم. البته در چهار حوزه فعالیت دیگر ریاست جمهوری هم آقای رئیس جمهور به من ماموریت داده بودند. معاونت امور بین الملل،دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها، شورای عالی ایرانیان و سازمان فضایی این چهار حوزه بودند که به من ماموریت داده شده بود تا این حوزه ها از نظر ساختاری مورد بازنگری قرار بگیرند.
 
وی افزود: در نهایت هم به وی گزارشی ارائه دادم که جمع بندی همکاران ما این است که لزومی به ادامه فعالیت معاونت امور بین الملل نیست و او هم با انحلال این معاونت موافقت کرد. دبیرخانه جنبش غیرمتعهدها هم به دلیل نوع فعالیتی که دارد پیشنهاد شد که مسولیت آن به وزارت امورخارجه سپرده شود که آقای رئیس جمهور هم با این موضوع موافقت کردند.
 
دبیرمناطق آزاد ادامه داد: سازمان فضایی هم با ترتیباتی که مساله وزارت ارتباطات قابل حل باشد، در ریاست جمهوری باقی ماند. البته بخش ماهواره مخابراتی به وزارت ارتباطات برخواهد گشت، چون این موضوع جزوی جدا نشدنی از این وزارتخانه است. شورای عالی ایرانیان هم در ریاست جمهوری باقی ماند، البته با ترتیباتی که با وزارت امورخارجه تداخل نداشته باشد.
 
ترکان با بیان اینکه با انتصاب محمد شریعتمداری به‌عنوان معاون اجرایی رئیس جمهوری، شورای عالی ایرانیان و سازمان فضایی در زیر مجموعه این معاونت قرار گرفت، افزود:  بنده از این مسولیت‌ها رها شدم و فقط در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد فعالیت دارم.
 
وی همچنین در مورد حضور در دانشگاه آزاد هم اظهار داشت: من از قدیم با مجموعه دانشگاه آزاد همکاری داشتم. هم در دوره جاسبی و هم در دوره دانشجو در شورای علوم و فناوری های پیشرفته در کنار جمع دیگری از دوستان بوده و هستم. ریاست این شورا با رئیس دانشگاه است که به صورت ماهانه تشکیل می شود.
 
“البته میرزاده الان ساختار دیگری به این شورا بخشیده، اما حوزه علوم و فناوری های پیشرفته همچنان در آن وجود دارد. بخش سرمایه گذاری و بخش منابع و مصارف هم به این شورا اضافه شده که بنده همچنان در این جمع حضور دارم.”
 
مشاور رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که اگر به سال 76 بازگردید بازهم در ستاد آقای ناطق فعالیت خواهید کرد، گفت: من هنوز هم آقای ناطق را قبول دارم اما باورمان این نبود که نتیجه انتخابات آنگونه می شود. ارزیابی های ما چنین اختلاف رایی را نشان نمی داد. البته مرام آقای ناطق هم این بود که سریع و بدون تردید با انتشار اعلامیه ای پیروزی آقای خاتمی را تبریک گفت. او می توانست بگوید من چنین موقعیت اجتماعی ندارم اما ایشان نتایج صندوق را پذیرفت و بلافاصله با مرام خودش این موضوع را پذیرفت.
 
ترکان همچنین در مورد حضور در کابینه دولت نهم به عنوان معاون وزیر نفت هم گفت: من زمان وزارت آقای زنگنه در وزارت نفت فعالیت داشتم. مقطعی به عنوان معاون برنامه ریزی فعالیت داشتم، بعد مدیرعامل نفت و گاز پارس شدم و دوباره به معاونت برنامه ریزی بازگشتم. زمانی که آقای وزیری هامانه آمدند، همچنان مدیر عامل نفت و گاز پارس بودم اما زمانی که آقای وزیری هامانه رفتند و آقای نوذری وزیر شدند، من به معاونت برنامه ریزی آمدم.
 
وی در مورد عملکرد دولت نهم در زمینه اقتصادی هم گفت: در ارزیابی اولیه من نسبت به سفرهای استانی خوشبین بودم. به هرحال من تجربه استانداری دو استان را داشتم و می دانستم وقتی هیات وزیران به استانی سفر می کند، چه اتفاقات خوبی برای آن استان می افتد.
 
مشاور رئیس جمهور اضافه کرد: این می توانست کار خوب و موفقی باشد، اما در ادامه مسائلی در آن رخ داد که باعث شد همه نتایج آن خوب نباشد.
 
ترکان در ادامه مصاحبه تلویزیونی خود در مورد علاقه به آیت الله هاشمی رفسنجانی و دفاع از وی گفت: به همه ما وقتی کار می کنیم و تصمیم می گیریم ممکن است انتقاداتی وارد باشد. اما آقای هاشمی ویژگی های استثنایی دارد. ایشان یک قرآن شناس است که وقتی زندان بودند، بدون داشتن پشتوانه کتابخانه ای، تفسیرشان را نوشته اند. این یعنی همه آنچیزی که از قرآن آموخته بوده، را به صورت ذهنی نوشته اند. ایشان در دولت هم یک استوانه و یک وزنه سنگین و معتبر به حساب می آمد. در جنگ هم به همین شکل بود و ایشان زمانی که فرماندهی را برعهده داشتند، یک استوانه به حساب می آمدند.
 
وی ادامه داد: ویژگی های شخصی،علمی و ظرفیتی ایشان استثنایی است. زمانی که ایشان به نماز جمعه تشریف می بردند، ما به عنوان وزرای دولت به نماز می رفتیم. در ابتدای خطبه حس می کردیم زندگی معمولی مان را داریم، اما آخر خطبه حس می کردیم بخشی از مشکلاتمان حل شده است.
 
دبیر مناطق آزاد خاطرنشان کرد: در حالی که چیزی تغییر نکرده بود و زندگی ما همان زندگی بود، اما خطبه های آقای هاشمی بسیاری از گره های ذهنی را برای من ِ وزیر حل می کرد و تصاویر امیدآفرینی که از آینده ترسیم می کردند، ظرفیت های ما را افزایش می داد. ایشان از ته دل صحبت می کردند و به همین دلیل اثرگذار بود.
 
ترکان در پاسخ به این سوال که اگر بخواهید یک انتقاد به عملکرد هاشمی داشته باشید، چه می‌گویید گفت:من یک بار در دولت وی عرض کردم اجازه دهید خودمان از خودمان دفاع کنیم و هر کدام کم آوردیم، ما را عوض کنید و از حیثیت خود برای دفاع از ما خرج نکنید. ایشان خیلی از وزرای خود دفاع می کرد. این برای وزرا خوب بود، اما خرج کردن از آقای هاشمی بود که به نظرم خوب نبود.
 
وی در ادامه مصاحبه تلویزیونی خود در مورد انتخابات 88 هم گفت:در این انتخابات برای میرحسین موسوی فعالیت داشتم.من شهادت می دهم که در این انتخابات تخلف اتفاق افتاد، اما برای تقلب به معنای جابه جایی آرا هیچ دلیلی ندارم. آقای زنگنه در ستاد آقای مهندس موسوی بود، ایشان به من می گفتند اعتقادم به آقا طوری است که اگر بفرمایند فلانی رئیس جمهور است، من به دلایل کاری ندارم و حرف آقا را قبول می کنم.
 
مشاور رئیس جمهور افزود:گاهی در این تلاطم ها یکسری جراحت ایجاد می شود. ما هم که از نظر اخلاقی در مراتب بالا نیستیم و این جراحت ها باعث ایجاد بحث و جدل می شود. در آن ایام خیلی به ما سخت گذشت و دلم برای همه مان سوخت که در نهایت خود آقا به میدان آمدند.
 
ترکان همچنین گفت: آقا که فرمودند، از نظر من کار تمام بود. من به دوستان و همکاران هم این موضوع را عرض کردم. حتی زمانی که احمدی نژاد در دوره اول رئیس جمهور بودند، حتی اگر سخنان او را نمی پسندیدم، به لحاظ اینکه رئیس جمهور بودند، تبعیت می کردم. شاید در قلبم صحبت‌شان را قبول نداشته باشم، اما چون رئیس جمهور هستند تبعیت می کنم. اگر این قرارها و قواعد محترم شمرده نشود، در کشور سنگ روی سنگ بند نمی شود.
 
وی در بخش دیگری از «شناسنامه» اظهار داشت:24 خرداد 92 احیای دوباره عظمت انقلاب اسلامی بود. مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، روبه روی پارک نیاوران است. یک روز از دفتر بیرون آمدم که دیدم جلوی پارک عده ای از جوان ها آمده بودند که تیپ معمولی  و تیپ به ظاهر حزب اللهی داشتند. گاهی ما از روی تیپ بچه ها، ارزیابی های اشتباهی داریم. در حالی که در قلب این بچه ها آقای خامنه ای است و از موفقیت سلیقه ای روحانی هم خوشحال می شوند.
 
“مگر روحانی غیر از آقای خامنه ای است؟ ترجمان حضرت آقا در اشخاص مختلف یک کلی است به نام ولایت فقیه. اما ترجمان آن در آقای روحانی یک چیز است و ترجمان آن در آقای قالیباف چیز دیگری است. این ها همه نگاه ها و ترجمه های مختلف به ولایت فقیه است”.
 
مشاور رئیس جمهور گفت: ولایت فقیه یعنی مرجع تقلید برای حکومت. اگر در کشوری به برکت نظام اسلامی ده ها مرجع تقلید وجود دارد، حکومت باید برای امور خود از کدام مرجع تقلید کند؟ پس بنا براین همان ترجمان مرجع تقلید را در زبان حکومتی، ولایت فقیه نامیدند و در نهایت حکومت از ولی فقیه تبعیت می کند. بچه مسلمان ِ شیعه بدون مرجع تقلید نخواهد بود و همه ما مرجع تقلید را قبول داریم.
 
ترکان در پاسخ به این سوال که دولت تدبیر و امید دولت حسن روحانی است یا دولت سوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: روحانی، روحانی است. البته وی مشترکاتی با آقای هاشمی رفسنجانی دارند، اما خودشان شخصیت مستقلی دارند که با فکر و مشی مستقل خود عمل می کنند.
 
وی در مورد اظهارات مقامات دولت در مورد اشتباهات و خیانت های احتمالی دولت یا دولت های قبلی گفت: به نظرم برای صیقل دادن انقلاب اسلامی باید به مردم گفت. اسمش را البته نباید گذاشت خیانت، بلکه این ها اشتباهات و تصمیمات نامناسبی بوده که شاید اگر خودشان هم بخواهند دوباره تصمیم گیری کنند، این تصمیم ها را نخواهند گرفت.
 
مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: من این موارد را دال بر سوء نیت نمی دانم. چون خودم مجری بوده و هستم و می دانم که اگر تصمیمی از تصمیم های ما اشتباه از آب در می آید، به دلیل سوء نیت تصمیم گیرنده نیست. گفتن این مسائل به مردم بهتر است چون وقتی مردم توجه می شوند، حس بهتری دارند. وقتی ما از این مردم می خواهیم در صورت لزوم برای دفاع از نظام همه جا بیایند، باید به آن ها راست بگوییم.
 
ترکان در بخش دیگری از «شناسنامه» گفت: اولین موضوعی که به ما کمک می کند، شفافیت است. الان من از دوستانی در مناطق آزاد مدیرعامل شده اند، خواهش کرده ام اتفاقات تصمیم گیری خود را روی سایت قرار دهند. من این تجربه را در نفت و گاز پارس داشتم. وقتی یک مناقصه می گذاشتیم، در حضور همه پیمان کاران پاکت ها را باز می کردیم و برنده را اعلام می کردیم تا همه چیز شفاف باشد. این موضوع به سلامت کمک می کند.
 
وی ادامه داد:انجام کارهای پنهانی خطرناک است. باید حس خیلی قوی داشته باشیم که احساس کنیم دو ملک مقرب اعمال ما را می نویسند و همه چیز در محضر خداست، این حس قوی حداقل در من وجود ندارد که هر لحظه خودم را در محضر خدا ببینم به همین دلیل هم هست که می گویم باید همه کارها شفاف باشد تا خطری پیش نیاید.
 
“یک زمانی به همکارانم می گفتم اگر بدانید آقای خمینی از پشت این شیشه در حال تماشای شماست، رفتارتان با مردم همینی است که الان دارید؟ قطعاً رفتارمان تغییر خواهد کرد و مراقب خواهیم بود”.
 
مشاور رئیس جمهور افزود: حالا خدای خمینی مواظب است و ما را می بیند. چه کار کنیم؟ این حس در ما قوی نیست که باید تقویت شود. چون این حس قوی نیست باید با شفایت عمل کنیم و اتفاقات را به اطلاع همه برسانیم. به نظرم هرچه به سمت شفافیت برویم و آشکار برخورد کنیم، فساد کمتر می شود.
 
ترکان در پایان مصاحبه تلویزیونی با بیان اینکه پیش بینی ما این است که شاید در پایان سال رشد اقتصادی به منهای چهار درصد برسد، اظهارداشت: پارسال رشد منهای پنج و چهاردهم بود و امسال هم منفی خواهد بود. تاکید آقای دکتر برای سال آینده این است که رشد اقتصادی را به سمتی ببریم که مثبت شود اما رشد اصلی از سال 94 آغاز خواهد شد.در شش ماه دوم سال 93 قرار است فاز بعدی قانون هدفمندی یارانه ها انجام شود و در شش ماه اول هم در جهت یکسان سازی نرخ ارز کوشش خواهد شد.
 
 وی با اشاره به راه اندازی صنایع موجود در حال حاضر اصلی ترین ماموریت به حساب می آید، گفت: نعمت زاده می‌گوید حدود 50 درصد از ظرفیت صنایع کوچک و متوسط کشور الان بیکار است. راه اندازی این صنایع آسان نیست و کار پیچیده ای است. البته مسائل بین المللی خیلی مهم هستند، اما نباید فکر کنیم مسائل بین المللی وضعیت ما را فوری درست می کند.
 
مشاور رئیس جمهور ادامه داد: اگر فردا صبح همه توافقات انجام شود، باور کنید این تحریم ها و آثار آن سال ها باقی می ماند. این تحریم ها ذی النفع دارد که آن ها نمی خواهند همه چیز به این زودی تمام شود.
 
ترکان افزود: آمریکا با کمک اتحاد جهانی بعد از سی سال موفق شده فشارهایی را به ایران وارد کند، در دشمنی او تردیدی نیست. با این تفاسیر آیا او اینقدر راحت همه چیز را رها خواهد کرد؟ خیلی باید هوشمند برخورد کرد که خوشبختانه دستگاه دیپلماسی کشور امروز خیلی خوب و هوشمند رفتار می کند. اول باید جلوی تحریم های جدید را بگیریم و در ادامه تحریم ها کم کم کاهش پیدا خواهد کرد.
 
وی در پایان گفت:اولین موفقیت این است که تلاش کنیم پولی که از فروش نفت به دست می آوریم را به طور کامل دریافت کنیم. خوشبختانه امروز همه دارند کمک می کنند. البته سر و صداهایی هم هست و عده ای نگران و عصبانی اند که حق هم دارند نگران باشند. من می خواهم عرض کنم باید مطمئن باشیم که در این دولت هیچ کس بر خلاف مشی رهبری رفتار نخواهد کرد.

کلمات کليدي : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur