طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

ظهور به نقل از فارس : شجاعی کیاسری: لزوم اختصاص اعتبار مناسب به حوزه فرهنگ در بودجه 93 /پژمان‌فر: عدم دخالت حاکمیت در فرهنگ وضعیت را نابسامان می‌کند

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس،‌ برنامه «دیروز،امروز،فردا» این هفته با موضوع بررسی بودجه فرهنگی سال 93 و باحضور شجاعی‌کیاسری‌ و‌ پژمان فر از کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از شبکه سه سیما پخش شد.

 شجاعی کیاسری در ابتدای برنامه گفت:«بودجه یک سند یک ساله است که براساس برنامه 5 ساله که تدوین شده، محور خود را پیدا می کند. جهت گیری های دولت در بخش های مختلف در عدد و رقم بودجه خودش را نشان می دهد. بودجه در واقع پیش بینی خوش بینانه درآمد یک کشور است.»

وی ادامه داد:«باید اظهار تاسف کنم که علی رغم اهمیت موضوع و اینکه انقلاب ما، یک انقلاب فرهنگی بوده و علی رغم قول و وعده هایی که دولت ها می دهند، در عرصه عمل حق حوزه فرهنگی ضایع می شود. این بار هم در بودجه 93 همین اتفاق افتاده و حق حوزه فرهنگ و بودجه فرهنگی نادیده گرفته شده است. حوزه فرهنگ با مسائل دیگر متفاوت است، متراکم بودن و گستردگی کار باعث ایجاد این تفاوت می شود. بودجه فرهنگی ما در بعضی از ادارات فقط می تواند حیات اداری این ادارات را تامین کند.»

شجاعی کیاسری همچنین گفت:«نگاه کلان در حوزه فرهنگ، توجه به فرهنگ است. ما منتظر این هستیم که در مجلس و کمیسیون تلفیق اتفاقات خوبی برای حوزه فرهنگ بیفتد.»

پژمان فر هم در ابتدای صحبت هایش اظهار داشت:«بودجه یک بحث عدد و رقمی نیست بلکه یک سیاست است. امروز بودجه سیاست های دولت است که آن را در ارتباط با برنامه های خود پیگیری می کند و اگر بخواهیم رویکرد دولت را در زمینه های مختلف رصد کنیم، می توانیم آن را در سندی به نام بودجه تعقیب کنیم. اگر بودجه به سمتی نرود که در مسیر خود قرار بگیرد و به عنوان جزئی از سندهای مادر قرار نگیرد، ما با مشکلات زیادی در تحقق برنامه 5 ساله مواجه می شویم. جابه جایی دولت ها نباید به سمتی کشیده شود که برنامه یک ساله ای (بودجه) نتواند خواسته های سند چشم اندازه و برنامه 5 ساله را تامین نماید.»

وی ادامه داد:«این سند یک ساله (بودجه 93) در راستای تامین خواسته ای که در یک پنجم سند پنج ساله از ما خواسته هم تدوین نشده است. امسال در کل ما 5 درصد افزایش بودجه داریم اما مهم ترین مشکل این است که رقم قابل توجهی از رقم بودجه فرهنگی به حقوق و دستمزد اختصاص پیدا کرده است. با این تفاسیر ما با کاهش حدود 10 درصدی در بخش فرهنگ روبه رو هستیم.»

شجاعی کیاسری هم در بخش دیگری از «دیروز،امروز،فردا» گفت:«بودجه سال گذشته در حوزه فرهنگ 6هزار میلیارد بود اما امسال 6 هزار و 300 میلیارد تومان است که این مبلغ شاید کفاف حوزه ورزش را هم ندهد! مقوله فرهنگی چیزی نیست که کسی بخواهد از آن به راحتی عبور کند چون این موضوع به همه چیز ما گره خورده است.»

وی ادامه داد:«بودجه یک روال سنتی دارد. درآمدها و هزینه ها را محاسبه می کنند و بودجه را می نویسند اما نیازها و اولویت های جدید نادیده گرفته می شود. متاسفانه امسال بودجه ورزش 27 درصد کاهش پیدا کرده است. این درحالی است که مسابقات زیادی در مقابل داریم و همچنین پروژه های زیادی در دست ساخت هست که همچنان ناتمام باقی مانده است. این کاهش بودجه یعنی جوانان به ورزش اقبال نشان ندهند؟»

شجاعی کیاسری همچنین گفت:«سقف تغییرات کلیت بودجه در مجلس نهایتاً 5 درصد است. البته دولت امسال برای اولین بار بودجه نوشته است که محاسنی هم دارد، مثلاً این برای اولین بار در طول تاریخ است که بودجه سر وقت به مجلس ارائه شده و همچنین به صورت واقع بینانه تری هم به مساله نگاه شده است.»

پژمان فر هم صحبت هایش را اینطور ادامه داد:«ما با آقای نوبخت در ارتباط با بحث بودجه جلسه ای در کمیسیون فرهنگی داشتیم که نظرات خود را در مورد مساله فرهنگ با ایشان در میان گذاشتیم و وضعیت بودجه 92 را برایشان تشریح کردیم. به نظرم باید قبل از ارائه لایحه بودجه بحث و گفت و گو انجام شود تا این لایحه به نتیجه خوبی برسد. ما در آن جلسه پیشنهاد تشکیل کارگروهی را دادیم که مسائل فرهنگی را پیگیری کند و قرار شد چند نفر از دوستان با دولت بنشینند و مسائل را به دقت بررسی و جمع بندی کنند و آن را وارد لایحه بودجه کنند.»

وی ادامه داد:«علی رغم اینکه دولت در زمان مناسب بودجه را تحویل داد اما مثل گذشته لایحه را بدون مشورت با نهادهای مرتبط و مجلس بستند و آوردند. ما در سال 92 کاهش 27 درصدی نسبت به لایحه 91 داشتیم. البته درصدی از این کاهش را می پذیرفتیم چون اولین سالی بود که دولت به صورت جدی با تحریم ها روبه رو شده بود و مجلس باید مسائل را درک می کرد. در نهایت با توجه به شرایطی که وجود داشت، توانستیم به جمع بندی خوبی برسیم و در نهایت بودجه با 14 درصد رشد به دولت ابلاغ شد.»

پژمان فر ادامه داد:«ما کشوری هستیم که در همه مسائل خود رویکرد فرهنگی دارد که این رویکرد می تواند همه مسائل را تحت شعاع قرار دهد.»

پرویز شیخ طادی (کارگردان) هم مهمان تلفنی این برنامه تلویزیونی بود که در بخش ابتدایی صحبت هایش گفت:«به همراه جمعی حدود 200 نفر از اهالی فرهنگ هشدار نامه ای را نسبت به وضعیت رسانه و فرهنگ کشور تهیه و به دستگاه های ذی ربط ارسال کردیم. رسانه امروز در جهان یک وضعیت دفاعی و امنیتی پیدا کرده است و باید به آن توجه زیادی داشت.»

وی ادامه داد:« مادامی که بودجه از ناحیه دولت تدوین می شود، نمی توان فرهنگ و هنر و رسانه را به حال خودش رها کرد. چند روز پیش شنیدم کمیسیون تلفیق لایحه ای را تصویب کردند که ارگان های دولتی می توانند اموال غیرمنقول را تغییر کاربری دهد. فکر می کنم رسانه مخصوصاً صدا و سیما باید به بنگاه های اقتصادی دسترسی داشته باشد تا بتواند بخشی از بودجه خود را خودش تامین کند. سازمان صدا و سیما نیازمند منابع درآمدی است. توانایی سازمان این موقعیت را دارد که این استفاده را داشته باشد.»

شیخ طادی همچنین اظهار داشت:«حرکات ما خودجوش بوده و هنرمندان برای همفکری دعوت نشده اند و سازمان هایی که بودجه را تدوین می کنند از هنرمندان برای همفکری دعوت نکرده اند.»

شجاعی کیاسری نیز در بخش دیگری از این برنامه تلویزیونی گفت:«آقای شیخ طادی دغدغه های جامعه هنرمندان را به خوبی بیان کردند. بر اساس قانون اساسی دولت مکلف است لایحه ای بیاورد که در آن عدالت همه حوزه ها رعایت شده باشد. یکی از محاسن بودجه امسال این است که تناسب اقتصاد فرهنگی و اقتصادی و رشد فرهنگی پیش بینی شده است که امیدواریم محقق شود. اگر این اتفاق بیفتد زندگی هنرمندان کشور رونق بیشتری پیدا می کند.»

وی ادامه داد:«مردم ما همین که در خانه نشسته اند و از آخرین اطلاعات رادیویی و تلویزیونی استفاده می کنند یک کار فرهنگی مهم است. این کار بزرگ یک هزینه سنگین را می طلبد و مردم نمی دانند رسانه برای اداره خودش چه هزینه سنگینی را می طلبد. مدیریت صدا و سیما یک مدیریت هزینه ای است نه مدیریت درآمدی! از سال 82 یک سوم بودجه صدا و سیما درآمد بازرگانی بوده اما الان برعکس شده و سهم صدا و سیما برای درآمدزایی بیشتر از بودجه ای است که صدا و سیما به آن پرداخت می کند که ما این را تایید نمی کنیم. دولت باید دو سوم بودجه فرهنگی رسانه ها را تامین کند.»

شیخ طادی هم گفت:«من مخالف این صحبت هستم. الان من مجتمع تجاری را در تهران می شناسم که سالانه 120 میلیارد تومان اجاره جمع می کند. باید با واقعیت ها روبه رو شویم.! ما دور میز می نشینیم و حرف می زنیم و بحث های مختلفی را بیان می کنیم اما واقعیت این است که صدا و سیما باید مستقل شود. چرا ارگان های دیگر باید بانک داشته باشد اما رسانه ملی نباید بانک داشته باشد؟»

پژمان فر هم گفت:«ما گاهی به سمت درآمدزایی می رویم اما حریم و چهارچوب هایی که اصالتاً مد نظر داریم را مخدوش می کنیم. بحث فرهنگی خیلی پیچیده است و مثل صنعت نیست که بگوییم در نهایت می خواهیم به افزایش سرمایه برسیم پس از راهی باید به این هدف رسید. البته تنها به دلیل کمبود اعتبارات در رسانه ها و صدا و سیما عامل مشکلات امروز نیست. آیا امروز به دلیل اینکه مشکلات اقتصادی داریم این مشکلات در عرصه فرهنگ ایجاد شده است یا به دلیل مسائل مربوط به سبک زندگی و مصرف گرایی این آسیب ها ایجاد شده است؟ ما می گوییم باید توسعه زیر ساخت های عرصه های فرهنگی را داشته باشیم اما باید در مسائل نرم افزاری با دقت برخورد شود.»

وی افزود:«وقتی پشت پولی که وارد دستگاه فرهنگی می شود برنامه و هدایت درست نباشد، گاهی انحرافاتی ایجاد می شود که خوب نیست.»

شیخ طادی هم اینطور واکنش داد:«چرا باید بهترین کارگردان ما کارهایی را در بیرون سازمان انجام دهد؟ خیلی از هنرمندان به دلیل وضعیت بد اقتصادی کار اقتصادی انجام می دهند، این یعنی به شان آن ها لطمه خورده است؟ خیر! به نظرم رسانه ملی هم باید کار اقتصادی انجام دهد.»

شجاعی کیاسری هم اظهار داشت:«دغدغه آقای شیخ طادی درست است اما اینکه صدا و سیما را به یک مرکز تجاری تبدیل کنیم، کار درستی نیست. ما مشکلات دولت را هم می دانیم اما می گوییم باید بر اساس درآمدهای دولت محل هزینه تعیین شود. در موضوع فرهنگ حساسیت هایی وجود دارد که شاید مردم عادی ندانند اما دولت مردان ما می دانند! کار فرهنگی نیاز به اعتبارات خوب دارد. کار فرهنگی دیربازده است اما نیاز به هزینه دارد. نمی توانیم کار فرهنگی گسترده ای را با بودجه های محدود انجام داد.»

پژمان فر در بخش دیگری از صحبت هایش گفت:«ما در سیاست هایمان هم باید تغییر مسیر دهیم. توسعه زیر ساخت ها وظیفه حاکمیت است و از زیر سنگ هم شده باید هزینه ها تامین شود. روال این است که افراد تولیداتی دارند و آن را به صدا و سیما ارائه می کنند و مجموعه، ممیزی های خود را بعد از تولید اثر اعمال می کند و دنیایی که من خلق کرده ام را روی آنتن می فرسد. در حالی که دنیا اینطور عمل نمی کند. در دنیا اینطور مرسوم است که خودش برنامه هایش را سفارش می دهد. کدام برنامه در رسانه های ما برای حل مشکلات فرهنگی ساخته می شود.»

وی ادامه داد:«در دنیا اینطور است که یک مجموعه ای به نام اتاق فکر مثلاً ده مساله فرهنگی جامعه را به هالیوود ارائه می دهد و از او می خواهد برای این مسائل محصولات خود را تولید کند که این موضوع در صدا و سیمای ما نیست. اسراف های زیادی در صدا و سیما و دستگاه های مختلف دیگر صورت می گیرد. بسیاری از فیلم ها در بایگانی قرار می گیرد چون نتوانسته نظر حاکمیت را تامین کند که این فیلم نیاز جامعه است و می تواند مشکلات فرهنگی را حل کند.»

شجاعی کیاسری هم در ادامه برنامه گفت:«بیشترین رشد بودجه فرهنگی در مورد میراث فرهنگی و گردشگری بوده است و تربیت بدنی بیشترین کاهش را داشته است. این درحالی است که سهم فرهنگ از کل بودجه کشور 4 و نیم درصد است. ابهام در سازوکار واگذاری مجتمع های فرهنگی یکی از مشکلات بودجه فرهنگی کشور است. همچنین عدم تعیین سقف برای بودجه ازدواج جوانان هم یکی دیگر از مشکلات بودجه امسال است. ضمن اینکه در مورد گسترش فرهنگ حجاب و عفاف و همچنین مدولباس بودجه مشخصی در نظر گرفته نشده است.»

پژمان فر هم در پایان برنامه اظهار داشت:«برداشتی که در حوزه فرهنگ وجود داشته که فرهنگ باید به مردم واگذار شود و حاکمیت نباید در این حوزه دخالتی نداشته باشد باعث شده وضعیت نابه سامان فرهنگ را خراب تر کرده ایم. این که می گوییم همه چیز باید به مردم واگذار شود حرف غیرکارشناسی است و باعث شده در فضای فرهنگی این ضرورت دیده نشود که بودجه فرهنگ افزایش پیدا کند. اگر می خواستیم نگاه درستی به بحث فرهنگ داشته باشیم باید در مورد زمینه های مختلف بودجه فرهنگی، یک نوع بالانس ایجاد کنیم و همانطور که بودجه میراث فرهنگی و گردشگری افزایش پیدا کرده، بحث ورزش و… را هم می دیدیم. امروز و با این بودجه خیلی از بخش ها در عرصه های قرآنی، دینی و… قادر به فعالیت نیستند.»

وی افزود:«ما در این موضوع نشان دادیم که نمی خواهیم زیاد دست اهالی فرهنگ را برای نقش آفرینی در بقیه بخش ها باز بگذاریم. تضعیف فرهنگ یعنی اینکه پای فرهنگ را در بقیه بخش ها می بندیم و اجازه نقش آفرینی فرهنگ را در بخش های دیگر نمی دهیم.»

کلمات کليدي : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur