طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

ظهور به نقل از فارس : داروهای وارداتی مشتق از پلاسما راه بیماری‌های نوظهور را باز می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس، پورفتح الله،  رئیس سازمان انتقال خون در کنگره بیماری‌های عفونی با ایراد مقاله‌ای در خصوص عفونت‌های پس از انتقال خون، امنیت و سلامت خون را از نگرانی‌های اصلی خواند که پس از قرن 16 با به وجود آمدن فرایند انتقال خون در دل بشر و جامعه پزشکی همواره وجود داشته است.

وی با اشاره به ورود هپاتیت C  و HIV و ده‌ها بیماری نوظهور و نو پدید در جامعه بشری گفت: این بیماری‌ها و ویروس‌های نوظهور که به علت‌های مختلف از جمله دستکاری اکوسیستم و محیط زیست به وجود آمد، چالش‌های بسیاری را برای مردم فراهم می‌کند.

وی افزود: اکنون نیز با چالش دیگری مواجه هستیم به نام پریون‌ها که پروتئین‌های تغییر شکل یافته بیماری زایی هستند که نه امکان غربالگری آنها با روش‌های معمول وجود دارد و نه امکان حذف آن با روشهای فیزیکی و شیمیایی.

پورفتح الله با اشاره به اهمیت تست NAT در فرایند انتقال خون گفت: اکنون در آمریکا با استفاده از این نوع تست، از هر یک میلیون انتقال خون یک مورد آلودگی به ویروس‌های HIVو هپاتیت Bو Cدیده می‌شود در حالی که با روش Elisa  امکان آلودگی با توجه به میزان شیوع این پاتوژنها در جامعه از 50 هزار تا 500 هزار انتقال خون ، یک مورد است.

رئیس سازمان انتقال خون گفت: نت تست در واقع نوکلئید اسید تست و جستجوی ژنوم ویروس است که از کارآمد ترین تست ها برای تشخیص ویروس به شمار می رود.

وی گفت: برای استفاده از این تست و بالا بردن امنیت و سلامت خون در فرایند انتقال خون ناگزیر هستیم بخشی از فرایندهای انتقال خون را تعرفه گذاری کنیم در غیر این صورت تمام بودجه سازمان انتقال خون فقط برای برقراری این تست باید هزینه شود. تنها راه به روز رسانی علمی و فنی فرایندهای انتقال خون این است که فراورده های مشتق از خون کالای اقتصادی به حساب بیاید و بیمه ها از مصرف و تولید خون و فرآورده های خونی حمایت کنند.

وی با اشاره به مراقبت های ویژه ای که برای پیشگیری از بروز آلودگی در خون اهدایی در سازمان انتقال خون اعمال می شود گفت: اضافه نمودن یک کیسه جانبی و حذف 20 تا 30 سی سی اولیه خون و انتقال ندادن آن به کیسه اصلی، یکی از روش‌هایی است که هم اکنون در انتقال خون اجرا می شود و امکان عفونت باکتریایی را تا حدود  33 درصد کاهش می‌دهد.

وی افزود: ضروری است که تک تک فرآورده‌های پلاکتی از نظر عفونت باکتریال در یک سیستم انتقال خون بیمارستانی چک شود که متاسفانه اکنون در بیمارستانها این سیستم را نداریم.

پورفتح الله ابراز امیدواری کرد که روزی با انتقال خون نیز چون پیوند عضو برخورد شود و پزشکان آن را با همان وسواس به بدن بیمار انتقال دهند و تا حد امکان از مصرف خون و فراورده برای بیمار امساک کنند. امروز ادبیات کاملا محافظه کارانه ای را در مصرف خون وجود دارد و تاکید می‌شود که خون سالم خونی است که مصرف نشود.

وی افزود: هر واحد خون اضافه به خاطر مسائل مربوط به سیستم ایمنی بیمار 50 درصد شانس عفونت اکتسابی را در بیمارستان افزایش می دهد.

در کشورهایی که مثل آمریکا برای هر واحد خون 140 دلار هزینه فرایند دریافت می‌کنند 5 برابر آن هزینه عوارض مرتبط با خون و فراورده ها را می پردازند.

وی نبود مراکز مشاوره انتقال خون در بیمارستانها را از دیگر نقایص چرخه انتقال خون در ایران خواند و افزود: وجود چنین مرکزی در حال حاضر یکی از چالش‌های مهم است که می تواند به کاهش مصرف خون کمک کند.

پور فتح‌الله شیوع HIV مثبت در اهدا کنندگان را 3 در 100 هزار نفر اعلام کرد و گفت: مطالعه آمار کشوری شیوع عفونت ها در خون اهدایی نشان می‌دهد طی 6 سال گذشته مورد جدیدی از هپاتیت C مشاهده نشده است و این نشاندهنده غربالگری و آزمایشات دقیق و گزینش خوب اهدا کننده است که در سیستم انتقال خون صورت می گیرد.

کلمات کليدي : ، ، ، ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur