طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

ظهور به نقل از فارس : حضرت علی(ع) ما را از دوستی با چه کسانی نهی می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن اسماعیلی استاد دانشگاه و عضو حقوقدان شورای نگهبان در سیزدهمین جلسه از سلسله جلسات «درس‌هایی از نهج‌البلاغه» که شب گذشته چهارشنبه 9 بهمن ماه در مسجد هفتاد و دو تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد، به شرح و تفسیر فراز دیگری از حکمت 38 این کتاب شریف پرداخت.

وی ضمن مروری بر مباحث گذشته گفت: در بخش هفتم از سفارش‌ها، حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) می‌فرمایند که از دوستی صمیمانه با فاجر پرهیز کن زیرا انسان فاجر تو را بسیار ارزان می‌فروشد.

اسماعیلی سپس با تشریح معنا و ریشه لغوی واژه‌های فسق و فجور به مقایسه مفهوم مصطلح و کاربرد آنها در احکام اسلامی اشاره کرد و افزود: از نگاه دین ما، کسی که گناهی می‌کند، عاصی و گناهکار است اما به او فاسق و فاجر نمی‌گویند.

وی تصریح کرد: فاسق و فاجر به گناهکاری گفته می‌شود که یا مرتکب گناهی بسیار بزرگ مانند کفر و زنا و … شود یا بر تکرار گناه‌های کوچک مداومت داشته باشد. از همین روست که اگر شما به برادر دینی خود بگویید گناهکار، بار حقوقی ندارد اما اگر به او لقب فاسق و فاجر دادیم، می‌تواند شکایت کند و در آن صورت مستحق تعزیر تا 30 ضربه شلاق هستیم.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان تأکید کرد: آنچه ذکر شد فتوای همه فقهاست و حتی برخی از فقها گفته‌اند که این تهمت مستوجب «حد» است.

وی در ادامه با بیان این که در عمل به توصیه حضرت امیرالمومنین (ع) نباید دچار افراط و تفریط شویم، متذکر شد: وقتی حضرت علی (ع) می‌فرماید: از رفاقت با فاجر بپرهیزید، معنایش این نیست که با گناهکار قطع رابطه کنید بلکه منظور کسی است که گناه و پرده‌ دری، سبک زندگی و کار همیشگی او شده است. قرار نیست کسی که یک گناه مرتکب شده از لیست دوستی ما خط بخورد زیرا بدین گونه باید با افراد بسیاری از برادران دینی خود قطع رابطه کنیم.

این استاد دانشگاه سپس به تشریح وظایف انسان در برخورد با فاجر یا فاسق پرداخت و اظهار داشت: اولین نکته این است که ما در برخورد با فاجر و فاسق نباید روی خوش داشته باشیم، دوم آنکه نباید گناه اهل معصیت را توجیه کرد و کسی که گناه فاسق و فاجر را توجیه کند، کارش کمتر از معصیت نیست و سوم بغض داشتن نسبت فاسق و فاجر است.

وی افزود: روایات بسیاری داریم که می‌گوید انسان باید بندگان مطیع خدا را دوست بدارد و به بندگان فاسق بغض بورزد. حتی گفته شده با اهل فسق و فجور تا حد ممکن معامله هم نکنید. ما از ارتباط با فاجر نهی شده‌ایم چه برسد به دوستی نزدیک با او. زیرا اگر طرح دوستی با فاجر و فاسق بریزیم، گویا طرح دشمنی با خدا ریخته‌ایم.

این عضو حقوقدان شورای نگهبان تأکید کرد: کسی که حرمت میان خود و خدایش را رعایت نمی‌کند، چطور حرمت ما را نگه می‌دارد؟ او به دنبال خواسته خودش است و خواسته خود را بر خواسته خدا و ما ترجیح خواهد داد.

به گزارش ظهور به نقل از فارس، جلسات «درس‌هایی از نهج‌البلاغه» چهارشنبه هر هفته از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی به نشانی: پایین‌تر از میدان بهارستان، نرسیده به چهار راه سرچشمه، انتهای خیابان صیرفی‌پور برگزار می‌شود.

—ک

کلمات کليدي : ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur