طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

جک استراو به همراه هیئت پارلمانی انگلیس در نشست خبری خود که عصر دیروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، در ابتدا اظهار داشت: از آقای منصوری به علت دعوت هیئت پارلمانی انگلیس به تهران و همچنین از اصحاب رسانه که در این نشست خبری شرکت کردند، تشکر می‌کنم و همانطور که آقای منصوری گفت، این سفر و دیدار در قالب یک گروه پارلمانی و نه در قالب یک دیدار دولتی است.

وی در ادامه در معرفی اعضای همراه تیم خود در سفر به ایران گفت: آقای بن والس که به همراه بنده رئیس گروه دوستی ایران در پارلمان انگلیس است و ۱۳ سال است که عضو مجلس پارلمان انگلیس است و از استانی که بنده به پارلمان راه یافتم، ایشان نیز از همان استان است و از عضو حزب محافظه‌کار است و تخصص امنیتی، دفاعی و سیاست خارجی دارد.

وزیر اسبق خارجه انگلیس ادامه داد: نفر دیگر آقای لورد لاموند هم‌اکنون عضو مجلس اعیان انگلیس از سال ۱۹۹۸ است و پیش از این به مدت ۲۵ سال عضو مجلس عوام انگلیس بود و از ۱۰ سال پیش تاکنون رئیس اتاق بازرگانی ایران و انگلیس است و در دولت محافظه‌کار قبلی انگلیس نیز وزیر خزانه‌داری و از اعضای ارشد حزب محافظه‌کار است.

استراو افزود: نفر دیگر آقای جرمی کوربین از هم‌حزبی‌های بنده است و ۳۱ سال که عضو مجلس عوام است و تخصصش سیاست خارجی، کمک‌رسانی، حقوق بشر و همچنین رئیس کمپین ضدسلاح هسته‌ای در انگلیس است.

وی تصریح کرد: ما از احزاب مختلف در این سفر هستیم و ما دعوت آقای منصوری را پذیرفتیم که به ایران بیاییم چرا که ایران را دوست خود می‌دانیم و قصد داریم و در جهت ارتقای روابط دوجانبه تلاش کنیم. همانطور که آقای لاموند در این ۲ روز و در تمامی جلسات گفتند و بنده هم تاکید می‌کنم این است که زبانی که آقای دکتر روحانی برای صحبت با دنیا انتخاب کرده است باعث تغییر در درک و تصویر غرب از ایران شده و تاثیرات بسیار مثبتی حداقل در آمریکا و اروپای غربی داشته است.

وزیر اسبق خارجه انگلیس با بیان اینکه قصد دارم در مورد مسائل اصلی از جمله پرونده هسته‌ای ایران صحبت کنم، تصریح کرد: بنده و همکارانم حامی تمام حقوق هسته‌ای و تعهداتی هستیم که در چارچوب NPT نه تنها برای ایران بلکه برای کل کشورهایی که قصد دارند از انرژی هسته‌ای به صورت صلح‌آمیز استفاده کنند معتقدیم. ما اینجا نیستیم که پیش‌بینی کنیم که وزرای خارجه ۱+۵ و ایران چه کاری قصد دارند انجام دهند و ما با دقت مشاهدات خود را در خصوص توافقنامه ژنو ثبت کردیم و به آنها گوش دادیم. و معتقدیم در اجرای فاز اول این توافقنامه نتیجه مطلوبی به دست آمده و امیدواریم در ادامه نیز همین‌گونه باشد.

استراو ادامه داد: ما همچنین در خصوص مسائل دیگری همچون بحران سوریه، مسائل منطقه‌ای، روابط دوجانبه و بازگشایی سفارت و بخش ویزای‌مان در ایران صحبت کردیم و این را هم باید بگویم که ما به طور رسمی از آقای دکتر منصوری و اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس دعوت کرده‌ایم که طی ۶ یا ۹ ماه آینده از طرف مجلس از پارلمان انگلیس بازدید کنند.

وی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم، مبنی بر اینکه “نظر شما به صورت صریح و شفاف در خصوص نقش سفارت انگلیس در حمایت از اقدامات آشوبگرانه سال ۱۳۸۸ در تهران چیست و آیا اینکه در صورت بازگشایی دوباره سفارت باز هم چنین اقداماتی در دستور کار قرار دارد و یا خیر”، گفت: بگذارید صریحا بگویم که انگلیس در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران دخالت نمی‌کند.

وزیر اسبق خارجه انگلیس ادامه داد: بنده در همان زمان در دولت به عنوان وزیر دادگستری مشغول به کار بودم و آقای دیوید میلی بند وزیر خارجه انگلیس بود که از دوستان خوب بنده است و می‌توانم این اطمینان را به شما بدهم که از سوی وزارت خارجه انگلیس و سفارت این کشور در ایران هیچ دخالتی در انتخابات ایران نشد. صادقانه بگویم که شما قدرتی را برای دیپلمات‌های انگلیسی فرض کردید که اصلا چنین قدرتی وجود ندارد و آنها نیز اصلا نمی‌خواهند که چنین قدرتی داشته باشند. برداشت بنده این است که شما باید اینگونه بحث‌ها را که در سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد، در داخل کشور خود بحث و بررسی کنید، چرا که در داخل ایران اتفاق افتاد.

استراو در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم در خصوص اینکه “افرادی از داخل سفارت انگلیس در جریان اقدامات آشوبگرانه در سال ۱۳۸۸ بازداشت شدند و حتی دولت انگلیس نیز از آشوبگران داخل ایران حمایت کرد. آیا این موارد به معنای دخالت در امور داخلی ایران نیست”، تصریح کرد: مورد مهمی که در همین دو روز نیز در مورد آن صحبت کردم، این است که نه تنها کارمندان محلی سفارت انگلیس بلکه سفارت تمامی کشورها در تمامی نقاط دنیا باید اجازه داشته باشند که به صورت آزادانه فعالیت‌های خود را به صورت نرمال انجام دهند.

وی ادامه داد: در لندن نیز کارمندان محلی سفارت ایران نیز باید به صورت آزادانه به فعالیت‌های خود ادامه دهند و آن چیزی که ما می‌خواهیم و در این ۲ روز به ما اطمینان داده شد، احترام کامل به حقوق کارمندان سفارت انگلیس در تهران در چارچوب کنفرانس وین بود.

استراو در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار خبرگزاری تسنیم، مبنی بر اینکه “چرا شما لابی‌های گسترده‌ای برای خارج کردن نام گروهک تروریستی منافقین از بین گروه‌های تروریستی انجام دادید”، اظهار داشت: هنگامی که وزیر کشور انگلیس بودم قانونی را تصویب کردم که براساس آن این اختیار به من داده می‌شد که گروه‌های تروریستی همچون مجاهدین را ممنوع اعلام کنم و بنده حکم آن را امضا کردم و گروهک تروریستی منافقین را، تروریست نامیدم و این کارم را براساس وزیر خارجه وقت انگلیس آقای رابین کوک انجام دادم که به من شواهدی را مبنی بر تروریست بودن گروه مجاهدین خلق نشان داده بود.

هنوز هم بر این اعتقاد هستم که سازمان مجاهدین یک سازمان تروریستی است

وی با بیان اینکه بنده هنوز هم بر این اعتقاد هستم که این سازمان یک سازمان تروریستی است و این قضاوت من است، ادامه داد: هنگامی که بنده گروه مجاهدین را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دادم، آنها در دادگاه تقاضای بررسی مجدد کردند و متاسفانه پیروز شدند و دولت انگلیس جدال در دادگاه را باخت.

عضو مجلس عوام انگلیس در پاسخ به سوال خبرنگار پرس‌تی‌وی مبنی بر اینکه آقای استراو شما سیاستمدار کهنه‌کاری هستید، بنده سوال سختی مورد معیارهای دوگانه دولت انگلیس که درباره رسانه‌ها اعمال می‌کند و بویژه در مورد پرس‌تی‌وی که اجازه فعالیت و پخش روی آنتن اروپا را ندارد، بپرسم. آیا شما این اقدامات را تایید می‌کنید، اظهار داشت: ما معیارهای دوگانه را در خصوص هیچ‌کشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران اعمال نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: باید بگویم مقامات ارشد و مدیران رابرت مرداک در حال حاضر در دادگاه‌های جنایی لندن در حال محاکمه هستند و قصد ندارم در این مورد بیش از این صحبت کنم.

استراو در مورد اقداماتی که در مقابله با پرس‌تی‌وی گرفته شده است، نیز گفت: باید این را متذکر شوم که این تصمیم را پارلمان و یا دولت انگلیس نگرفته‌اند، بلکه مرجع مقرراتی ارتباطات در انگلیس (آفکام) این تصمیم را گرفته است.

وزیر اسبق امور خارجه انگلیس در پاسخ به سوال دوم خبرنگار پرس‌تی‌وی در خصوص اینکه کشورها چه اقداماتی را باید در جهت عادی‌سازی روابط بین دو کشور انجام دهند، گفت: قصد دارم مشاهداتم را از دیگر کشورها بگویم. به‌طور مثال ممکن است بنده و آقای منصوری در مواردی توافق نظر نداشته باشیم، اما دلایلی وجود دارد که باید با هم همکاری کنیم تا در مورد مواردی که توافق نظر نداریم بحث و مذاکره کنیم.

وی تصریح کرد: این سفر ششمین سفر بنده به ایران است و ۵ بار گذشته را به عنوان وزیر خارجه به ایران سفر کردم و این را به شما می‌توانم بگویم که بنده و همکارانم قصد داریم بهبود روابط با ایران را شاهد باشیم و آقای ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس نیز در مورد نتایج اجلاس ژنو نظرات مثبتی داشت. ما در مرحله مهمی از روابط بین ایران و غرب قرار داریم و ما به عنوان نمایندگان پارلمان انگلیس نقش خود را در این زمینه ایفا می‌کنیم و امیدواریم روابط ایران و انگلیس عادی شود.

استراو در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه در حال حاضر در سوریه با تکفیری‌هایی روبه‌رو هستیم که بدترین جنایت‌ها را انجام می‌دهند، اما دولت انگلیس در قبال این جنایات موضع محکمی ندارد و همچنین در بحرین که مردم به شدت در حال سرکوب شدن هستند؛ هیچ موضعی از دولت و یا پارلمان انگلیس مشاهده نمی‌شود و همچنین اینکه آقای والس افسر اطلاعات نظامی است و می‌داند که رفت و آمد اتباع خارجی در هر کشوری کنترل می‌شود. این سوال مطرح می‌شود که چطور صدها تبعه انگلیس به عنوان جنگجو در القاعده، داعش و النصرة در حال جنگ هستند و MI6 نیز مشارکت فعالی در انتقال سلاح‌ها به خاک سوریه برای تروریست‌ها دارند، گفت: رک به شما بگویم که دولت و پارلمان انگلیس و حتی MI6 هیچ سلاحی را به تکفیری‌ها در سوریه نرسانده است.

تنها راه‌حل بحران در سوریه این است که جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس ژنو ۲ شرکت کند

وزیر اسبق امور خارجه انگلیس افزود: ما دیدگاه‌های خود را طی این ۲ روز در خصوص سوریه و در ملاقات‌های مختلف به اطلاع مقامات ایرانی رسانده‌ایم و ما اعتقاد راسخ داریم که تنها راه‌حل بحران در سوریه این است که جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس ژنو ۲ شرکت کند، من و همکارانم در دو روز گذشته در ایران و همچنین دیگر اعضای پارلمان انگلیس گفته‌ایم که جمهوری اسلامی ایران باید بدون هیچ پیش‌شرطی به کنفرانس ژنو ۲ دعوت شود و به طور کامل در این کنفرانس مشارکت داشته باشد.

استراو تصریح کرد: جهادگران از تعدادی از کشورها در سوریه حضور دارند و حتی ممکن است برخی از آنها از انگلیس آمده باشند که ما در این زمینه نگرانی جدی داریم و مقامات امنیتی انگلیس و پلیس انگلیس نیز تمام تلاش خود را می‌کند که اگر چنین افرادی وجود دارند آنها را شناسایی کنند.

جرمی کوربین عضو دیگر پارلمان انگلیس در مورد این سوال، گفت: دولت انگلیس در ماه اوت علیه مداخله نظامی در سوریه رای داد و ما همچنان معتقد هستیم تراژدی که در سوریه در حال وقوع است، تنها از طریق یک فرایند سیاسی حل خواهد شد و آن نیز در کنفرانس ژنو ۲ و آن نیز به شرکت همه‌جانبه و کامل ایران در این کنفرانس وابسته است. ما این دیدگاه را قبلاً گفته‌ایم و زمانی که به انگلیس نیز برگردیم این دیدگاه را ادامه خواهیم داد.

نقش دولت انگلیس در کودتا و انحصار تنباکو قبول دارم

وی در پاسخ به سوال خبرنگار الاتجاه مبنی بر اینکه “ایران همواره انگلیس را به دخالت در امور داخلی خودش متهم می‌کند و شما که برای پر کردن شکاف‌ها در روابط بین دو کشور در ایران حضور پیدا کردید، چه تضمینی می‌دهید که دیگر انگلیس در امور داخلی ایران دخالت نکند”، اظهار داشت: ما برای دهه‌ها قبول داریم که پیچیدگی‌هایی در روابط بین ایران و انگلیس بوده است. به طور مثال در دوره پهلوی و کودتای سال ۱۹۵۳ و اشغال ایران توسط قوای روس و انگلیس و همچنین در قضیه انحصار تنباکو و نقشی که دولت انگلیس در سال‌های اخیر ایفا می‌کرده است را، قبول داریم.

عضو مجلس عوام انگلیس اظهار داشت: اما در دهه‌های اخیر دولت انگلیس به استقلال و تمامیت ارضی ایران احترام گذاشته است و هیچ دخالتی در امور داخلی ایران نکرده است و این مورد در دولت کارگری که بنده ۱۳ سال عضو آن بودم نیز صدق می‌کند و این اطمینان را می‌دهم که دولت کنونی انگلیس نیز به رهبری دیوید کامرون چنین دخالتی را انجام نمی‌دهد.

استراو در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری ایسنا در خصوص اینکه “با توجه به حضور سومین هیئت اروپایی در ایران که نشان می‌دهد رویکرد دولت‌های غربی به ویژه انگلیس تغییر کرده است، سوال من این است که چرا با وجودی که در دوره‌ای که شما وزیر خارجه انگلیس بودید، با غنی‌سازی در داخل خاک ایران موافقت نشده بود، اما در حال حاضر این مورد پذیرفته شده است”، گفت: نمی‌خواهم وارد مباحث پیچیده‌ای که بنده وزیر خارجه انگلیس بودم و توافقنامه را امضا کردیم، بشوم و بنده تمام مواضع خود را در کتاب خود توضیح دادم.

وی ادامه داد: آنچه که در حال حاضر مهم است این است که توافق ژنو اجرا شود. همچنین ما امیدواریم توافق جامع نیز اجرا شود و طرفین توافق کنند که آن توافق نیز شامل غنی‌سازی در داخل خاک ایران خواهد بود و همچنین این توافق باید با اقدامات اعتمادساز همراه باشد و هر دو طرف به تعهدات خودشان عمل کنند.

وزیر اسبق خارجه انگلیس در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه رئیس سرویس اطلاعاتی شما صریحا گفته که در پی ترور دانشمندان هسته‌ای ایران است، آیا شما توان کنترل امثال جان ساورز را دارید، گفت: من هیچگاه نشنیدم که جان ساورز چنین حرفی را زده باشد که دانشمندان هسته‌ای ایران را ترور کنیم و این سیاست دولت انگلیس، سیاست بنده و حتی MI6 هم نیست.

استراو خاطرنشان کرد: اگر درست به خاطر داشته باشم، زمانی که دانشمندان هسته‌ای ایران ترور شدند، دولت انگلیس آن را محکوم کرد.

مک کوربین نیز در همین زمینه گفت: زمانی که دانشمندان ایران به صورت ظالمانه ترور شدند بنده و همکارانم در پارلمان انگلیس آن را محکوم کردیم و معتقدیم که این سیاست، یک سیاست اشتباه و وحشتناک است که مردم را ترور کنیم.

اگر تحریم‌های جدیدی اعمال شود مطمئنا شاهد واکنش‌های خیلی بدی در ایران خواهیم بود

استراو در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که کنگره آمریکا به تصویب تحریم جدید علیه جمهوری اسلامی ایران نزدیک شده است، در حالی که نمایندگان موافق با تحریم ایران در کنگره آمریکا نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است، در صورت تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران به نظر شما واکنش منطقی طرفین نسبت به این اعمال جدید تحریم‌ها چه می‌تواند باشد، اظهار داشت: اگر تحریم‌های جدیدی اعمال شود مطمئنا شاهد واکنش‌های خیلی بدی در ایران خواهیم بود.

وی افزود: دولت آمریکا زیر توافقنامه ژنو را امضا کرده است و براساس این توافقنامه نقشه راهی فراهم شده است که براساس آن تحریم‌ها در چندماه آینده کاهش می‌یابد و در بلندمدت به طور کامل برداشته خواهد شد.

وزیر خارجه اسبق انگلیس تصریح کرد: آقای جان کری نیز قاطعانه به نمایندگان کنگره اعلام کرد که این توافقنامه ژنو سیاست دولت آمریکاست و از مخالفین در کنگره سوال کرده که چگونه نسبت به این پرونده عکس‌العمل نشان خواهند داد. آقای ویلیام هیگ نیز همین سوال را از ما نمایندگان پارلمان انگلیس پرسید و من فکر می‌کنم پاسخ به سوال شما در توافقنامه ژنو آماده است و بر خلاف آن عمل کردن، ممکن است واکنش‌هایی را در پی داشته باشد.

استراو در پاسخ به ادامه سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه “آمریکا اعلام می‌کند که برداشت آنها از توافقنامه ژنو نسبت به ایران متفاوت است”، گفت: بنده در مذاکرات دیپلماتیک زیادی از جمله با ایران حضور داشتم و این را به شما می‌گویم که افراد نباید آن چیزی را که افراد دیگر آن را نوشته‌اند تفسیر کنند و همواره در توافقنامه‌هایی به این پیچیدگی واژه‌هایی وجود دارد که باید تفسیر شوند و معتقد هستم نه تنها آمریکا بلکه دیگر کشورهای ۱+۵ و ایران به توافقنامه متعهد خواهند بود و آن را امضا کردند و به آن عمل خواهند کرد.

لاموند عضو هیئت پارلمانی انگلیس در سفر به تهران در پاسخ به این سوال، گفت: اوباما صراحتا اعلام کرده که هیچ تحریمی علیه ایران اعمال نخواهد شد و دو سناتوری که این طرح را به کنگره ارائه دادند باید این را بدانند که ۱۰ تا ۱۲ رئیس کمیته در کنگره آمریکا با این طرح مخالف هستند و ما نیز باید بدانیم که آقای اوباما قدرت وتوی این طرح‌ها را دارد.

استراو در پاسخ به سوال خبرنگار آناتولی ترکیه مبنی بر اینکه “آیا در سفر ۲ روزه شما در مورد بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و انگلیس بحثی صورت گرفته است”، اظهار داشت: ما در خصوص این موضوع با آقای ظریف و دیگر مقامات ایرانی از جمله اعضای گروه دوستی صحبت و مذاکره کردیم و ما امیدواریم هر چه سریعتر روابط دیپلماتیک و کنسولی بین دو کشور عادی شود.

وی افزود: ما اقداماتی که توسط دو دولت در این زمینه انجام شده، بویژه انتصاب کاردار غیرمقیم در دو کشور را قبول داریم و کاردار غیرمقیم انگلیس نیز در حال حاضر در ایران است. جزئیات هرگونه مذاکرات در این زمینه برعهده وزارت امور خارجه دو کشور است و نه اعضای پارلمان‌ها.

جرمی‌کوربین نیز در همین زمینه گفت: بنده به عنوان نماینده شمال لندن که در آنجا ایرانی‌های زیادی زندگی می‌کنند، می‌گویم که ما هم امیدواریم روابط هر چه سریعتر به صورت کامل عادی‌سازی شود تا بتوانیم تبادل پول‌ها را داشته باشیم و روادید صادر کنیم و همچنین تعداد دانشجویان ایرانی در انگلیس را افزایش دهیم.

استراو در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه “شما در صحبت‌های خود گفتید که انگلیس حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت می‌شناسد و انگلیس نیز یکی از کشورهای تعیین کننده در اتحادیه اروپا و همچنین ۳+۳ است، توصیه شما به دولتمردانتان برای اینکه توافقنامه کوتاه مدت ژنو به یک توافق جامع تبدیل شود چیست”، تصریح کرد: ما از ابتدایی که به تهران آمده‌ایم هیچ گفت‌وگویی با هیچ رسانه‌ای نداشته‌ایم و این اولین گفت‌وگوی ما با رسانه‌هاست.

وی ادامه داد: در ملاقات‌هایی که داشتم این را گفتم که موضع بنده و همکارانم این است که از توافقنامه موقت ژنو حمایت می‌کنیم که هدف این توافقنامه این است که ایران در پایان آن بتواند در چارچوب NPT به فعالیت‌های خود به صورت صلح‌آمیز ادامه دهد و ما به یک راه حل جامع برسیم، اما گام‌های عملی در شفاف‌سازی نیز در این راستا باید صورت بگیرد.

در ادامه این نشست خبری خبرنگار شبکه خبر سوالی در خصوص اینکه “شما در دیدار خود با آقای ظریف گفتید که در حال تلاش برای بهبود روابط دوجانبه بین ایران و انگلیس هستیم اما از سوی دیگر روز گذشته آقای هیگ در دیدار با وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی بر افزایش تحریم‌ها تا رسیدن به نتیجه نهایی تاکید کرد؛ نظر خود را در مورد این تناقض چیست”، پرسید که وزیر خارجه اسبق انگلیس پاسخ داد: بنده در جلسه آقای هیگ با وزیر خارجه اسرائیل حضور نداشتم و نمی‌توانم اظهار نظر کنم اما تجربه بنده به عنوان وزیر خارجه اسبق انگلیس و یک دیپلمات این است که افراد حرف‌هایی را در مورد حرف‌های دیگر افراد می‌زنند که چندان قابل اعتنا نیست.

لرد لاموند نیز در پاسخ به این سوال، گفت: دیدگاه آقای هیگ نیز مانند دیدگاه آقای اوباماست و معتقد است هیچ تحریم جدیدی نباید علیه ایران اعمال شود.

استراو در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه شرق مبنی بر اینکه “فعالان سیاسی در دیگر کشورها به صورت جسته و گریخته و اخیرا خانم وندی شرمن از هزینه‌هایی صحبت کردند که به دلیل تحریم‌هایی علیه ایران بر کشورهای اروپایی و آمریکا تحمیل شده است. نظر شما را در این مورد می‌خواهم بدانم که به دنبال تحریم‌های یکجانبه‌ای که برای ایران هموار شد، کشورهای اروپایی و بویژه انگلیس در این سال‌ها چه هزینه‌هایی را متحمل شدند”، گفت: تحریم‌ها چیزی نیست که هر کسی با آن موافق باشد.

معتقدیم اعمال تحریم‌ها لازم نبود/هر دو طرف در زمینه تحریم‌ها هزینه دادند

وی با بیان اینکه “ما معتقدیم اعمال تحریم‌ها لازم نبود”، ادامه داد: هر دو طرف در زمینه تحریم‌ها هزینه دادند و بنده نمی‌خواهم در مورد سابقه قطعنامه‌های شورای امنیت در حال حاضر صحبت کنم. جامعه بین‌الملل و شورای امنیت سازمان ملل در آن زمان اینگونه برداشت کرد که اگر تحریم‌ها را اعمال نکند هزینه آن بیشتر از اعمال تحریم‌هاست، اما در حال حاضر زمانی است که ما باید خوشبین باشیم و هیچ کدام از ما این مورد را دوست نداریم که ایران تحت تحریم قرار گرفت و همه ما امیدواریم برنامه‌ای که در ژنو مورد توافق قرار گرفت، به توافق نهایی منجر شود و نتایج مثبتی در انتها داشته باشد.

عضو مجلس عوام انگلیس در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه العالم مبنی بر اینکه “دولت انگلیس و گروه دوستی پارلمانی و جنابعالی می‌توانند چه نقشی در مورد اجرای توافقنامه هسته‌ای و حذف تحریم‌های یکجانبه علیه ایران ایفا کنند”، گفت: ما با عنوان نمایندگان مجلس نمی‌توانیم در خصوص مذاکرات و توافقنامه ژنو و بندهای آن مذاکره کنیم که این کار وزرای خارجه است.

استراو اضافه کرد: ما در این ۲ روز بر آن بسیار تاکید کردیم و نمی‌خواهیم اینطور نشان دهیم که ما می‌توانیم تعیین کننده باشیم. کاری که ما می‌توانیم به عنوان نماینده پارلمان انجام دهیم تعمیق درک مردم و دولت انگلیس و غرب از ایران، تمدن، تاریخ بزرگ آن است و این هدف ماست.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: این سفر اولین دیدار آقای کوربین از ایران است، اما دیگر افراد سفرهایی را به ایران داشته‌اند و ما امیدواریم سفرهای دیگری را به ایران داشته باشیم.

جرمی کوربین عضو دیگر هیئت پارلمانی انگلیس در پایان این نشست خبری، اظهار داشت: از آقای منصوری و گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس به علت دعوت و پذیرایی از هیئت انگلیسی تشکر می‌کنم و سفری که داشتیم بسیار جالب و آموزنده بود و ما بسیار امیدوار هستیم که روابط کاری آینده بین ایران و انگلیس بسیار خوب و نزدیک باشد. ما همچنین امیدواریم توافق ژنو به توافقی جامع تبدیل و اجرایی شود.

این عضو هیئت پارلمانی انگلیس ادامه داد: موزه صلح نیز بسیار جالب و آموزنده بود و بنده به عنوان فردی که ضدجنگ و ضد سلاح هسته‌ای و شیمیایی هستم، با قربانیان سلاح‌های شیمیایی در این موزه آشنا شدم و انگیزه من را چند برابر کرد تا هنگامی که به انگلیس برمی‌گردم، در پارلمان اقدامات خود در جهت خلع سلاح هسته‌ای و شیمیایی افزایش دهم. ما معتقد هستیم که باید به دنبال صلح و درک بیشتر و نه منازعه و جنگ باشیم.

بن‌والس عضو دیگر هیئت پارلمانی انگلیس نیز در پایان گفت: از جانب خود و همکارانم تشکر می‌کنم. بنده آخرین مقامی هستم که از این انگلیس به ایران سفر کردم که این سفر در سال ۲۰۰۸ بود و خوشحال هستم که توافق ژنو شانسی را نه تنها برای غرب بلکه برای مردم ایران به وجود آورد تا آینده خود را بهتر بسازند.

وی تصریح کرد: درست است که ایران و انگلیس گذشته‌ای دارند اما ما باید آینده را هم در نظر بگیریم. بنده ملاقات‌های خوبی با آقای منصوری و بروجردی داشتم و آقای بروجردی نیز حامی فرآیند ژنو است.

این عضو هیئت پارلمانی انگلیس در پایان خاطرنشان کرد: جیمزباند واقعی است، اما برخی سوالاتی که امروز خبرنگاران پرسیدند واقعی نبود.

کلمات کليدي : ، ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur