طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

تست اولیه جدیدترین رادار ایرانی با برد چندهزار کیلومتر

به گزارش گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس، “صاایران” از جمله شرکت‌هایی است که هم برای کاربران بخش غیرنظامی و هم در بخش دفاع بخوبی شناخته شده است.

حضور موثر در طراحی و ساخت سیستم‌های کامپیوتری و مخابراتی در بخش غیر دفاع در کنار دستیابی به فناوری های بسیار پیشرفته الکترونیک، رادار، بی سیم، آی تی و ارتباطات در بخش دفاعی، صاایران را به یک شرکت بزرگ منطقه ای تبدیل کرد که امروز می تواند علاوه بر تجهیزات و سامانه های مخابراتی و الکترونیکی، فناوری‌ها و علوم پیشرفته در زمینه سامانه های با تکنولوژی بالا را به بیش از چهل کشور جهان صادر کند.

31 مرداد، روز صنعت دفاعی فرصتی شد تا در گفتگویی یک ساعته با ابراهیم محمودزاده مدیرعامل شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مروری اجمالی داشته باشیم بر عملکرد و دستاوردهای این شرکت در بخش های مختلف دفاعی.

نحوه رصد تحرکات دشمنان فرامنطقه ای، برنامه های آینده فضایی جمهوری اسلامی ایران، اقدامات صورت گرفته برای دستیابی به پیشرفته ترین سامانه های راداری، جایگاه ایران در بین کشورهای جهان در عرصه فناوری های نوین و هوشمند و جدیدترین اخبار از تست اولیه رادار ایرانی با برد چندهزار کیلومتر از جمله مباحثی بود که معاون وزیر دفاع به آنها اشاره کرد.

ابراهیم محمودزاده در ابتدای گفتگوی خود با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، بخشی از حوزه مسئولیت این سازمان را تامین نیازهای راداری، جنگال، تجهیزات سلاح، الکترواپتیک، لیزر، کامپیوتر، مخابرات، قطعات نیمه هادی و الکترونیک پیشرفته، سامانه های فضایی مانند ماهواره و ایستگاههای دریافت و نیز سیستم‌ها و ایجاد بسترهای امن برای ارتباطات در نیروهای مسلح عنوان کرد و افزود: ما در این خصوص توانسته ایم رضایت نیروها را جلب کنیم و فرمانده معظم کل قوا نیز در بازدیدی که در تاریخ دوم تیرماه از نمایشگاه دستاوردهای دفاعی داشتند، رضایت خود را از عملکرد صاایران ابراز فرمودند.

* سقف فناوری‌های الکترونیک و هوشمند در منطقه را شکسته ایم

محمودزاده با بیان اینکه علی رغم کارهای فراوانی که در این حوزه ها صورت گرفته تنها می توان بخش هایی از آنها را منتشر کرد، گفت: اخباری که در حوزه هایی مانند تولیدات جنگال و رادار داشتیم، دشمن را متوجه این موضوع کرده است که جمهوری اسلامی ایران توانسته سقف فناوری های الکترونیک و هوشمند موجود در منطقه را بشکند.
وی با اشاره به اینکه بخشی از موضوع جنگ نرم دشمن در نیروهای مسلح تبلور یافته است، تصریح کرد: در این جنگ بوی باروت به مشام نمی رسد و تفنگی شلیک نمی کند بلکه دشمن با تمام توان خود عملکرد ما را زیر نظر گرفته هرچند اقدامات آنها نیز تحت رصد دقیق ماست و تمامی سامانه های راداری و جنگال هر دو طرف دائما در حال فعالیت و جمع آوری اطلاعات است.
معاون وزیر دفاع ادامه داد: در این مسیر از آنجایی که ما باید بتوانیم دشمن را بخوبی و مستمرا زیر نظر داشته باشیم، نیازمند تجهیزات مرغوب، مدرن و با کارآیی بالا هستیم تا بتوان از طریق آنها دشمن درجه یک خود را در منطقه رصد کنیم.

* ایران جزو 10 کشور اول دنیا در عرصه فناوری های هوشمند

محمودزاده خاطرنشان کرد: در گذشته، نیروهای مسلح تمامی نیازهای خود را از طریق ما و در داخل تامین نمی کردند، اما امروز ما به جایی رسیدیم که می توانیم این نیازها را با تولید پیشرفته ترین تجهیزات داخلی برطرف کنیم و طبق ارزیابی های صورت گرفته در اکثر قریب به اتفاق حوزه ها از قبیل الکترونیک، اپتیک، لیزر، مخابرات، جنگال، رادار، امنیت، آی تی و قطعات، جمهوری اسلامی ایران جزو 10 کشور پیشرفته جهان قرار دارد.
وی گفت: اخیرا یکی از سایتهای تحلیلی غربی در مطلبی که البته بنده قصد تایید یا تکذیب آن را ندارم، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران توانسته راداری را طراحی و تولید کند که این رادار تنها در اختیار دو یا سه کشور جهان است و این رادار را به عنوان گل سرسبد نمایشگاه اخیر دفاعی معرفی کرده بود.
مدیرعامل صاایران اضافه کرد: اینکه چقدر این موضوع منطبق با واقعیت است یا نه، چندان مهم نیست بلکه مهم آن است که بیان این مطالب نشان دهنده این است که دشمنان جمهوری اسلامی با مشاهده پیشرفت های علمی ما در داخل، از ظرفیت بالای راداری ایران احساس ترس کرده‌اند.

* صدور تجهیزات به 42 کشور جهان

معاون وزیر دفاع درخصوص توجه هرچه بیشتر به موضوع صادارت غیرنفتی، تصریح کرد: ما بخشی از ظرفیت های اضافی خود را با مجوز مبادی ذیربط به 42 کشور جهان محصولات صادر می کنیم که برخی از این کشورها توان تامین این نیازمندی ها را در داخل ندارند.
محمودزاده افزود: این امر علاوه بر جهانی کردن ظرفیت های موجود در ایران، موجب می شود تا کشورهای دوست و مسلمان نیز با یک ظرفیت و پشتیبانی مضاعف روبرو شوند.
وی در ادامه با بیان اینکه صاایران در مسیر تامین نیازهای دفاعی کشور از فضای داخلی و غیرنظامی نیز غافل نبوده، گفت: صاایران به دلیل سطح علمی و فناوری که در تکنولوژی های پیشرفته و ظرفیت اقتصادی پیدا کرده امروز به عنوان یک شرکت موفق منطقه ای شناخته می شود که البته بخشی ازفعالیت خود را نیز در حوزه های غیرنظامی داخلی بکار می‌گیرد.

* نیاز موبایل داخلی را در دو مرحله تامین کردیم

مدیرعامل صاایران افزود: برای مثال در پروژه ای مثل ایرانسل که یک تجربه مشارکتی داخلی و خارجی با مدریریت داخلی بود، ما توانستیم نیازمندی موبایل داخلی را در دو مقطع به طور کامل تامین کنیم.
محمود زاده به سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: زمانی موبایل با قیمت حدود یک میلیون و دویست هزار تومان با محدودیتهای ارتباطی، تنها در اختیار برخی خانواده های مرفه و سرمایه دار بود اما امروز هرکس با هر میزان درآمد می تواند صاحب یک خط ارتباطی باشد که این امر در گذشته نه چندان دور در حد یک آرزو بود.
وی ادامه داد: در این زمینه ها کارهای بسیار بزرگی در مقیاس جهانی صورت گرفته که ما بواسطه آن نه تنها نیازهای بخش غیرنظامی در داخل را تامین کردیم، بلکه پشتیبانی هم برای سیاست های خارجی کشور بودیم.

* ماهواره های حرفه ای با عمر طولانی تر به فضا پرتاب خواهیم کرد

مدیرعامل صاایران در ادامه این گفتگو به عرصه فضایی به عنوان یکی از ظرفیت های حاکمیتی غیر دفاعی که ارزشی همطراز با حوزه دفاعی برای نظام دارد اشاره و تصریح کرد: بحمدلله صاایران با طراحی و ساخت ماهواره امید، گام مهمی در این مسیر برداشت و توانست علاوه بر ساخت شبکه نگهداری ماهواره در فضا که شامل ایستگاه های زمینی می شود، بیشترین موفقیت را در زمینه دریافت اطلاعات و نیز کنترل ماهواره در فضا داشته باشد.
محمودزاده اضافه کرد: ما در حالی موفق به طراحی و ساخت کامل این تجهیزات و ایستگاههای زمینی شدیم که کشورهای دیگر، این سامانه ها را یا در اختیار ما قرار نمی دهند یا اینکه می بایست هزینه های بسیار گزافی را برای تهیه آنها پرداخت می کردیم.
محمودزاده به دستاوردهای مهم فضایی در سالهای اخیر اشاره کرد و افزود: کشورما نه تنها در زمین، دریا، زیر دریا و هوا بلکه در عرصه فضایی نیز این آمادگی را دارد تا بتواند حضوری مستمر و طولانی در این حوزه داشته باشد و همانطور که کشورهای پیشرفته با حضور در فضا می توانند نیازهای خود را برآورده کنند، ما نیز این امکان را داریم تا بهره های لازم را از حضور در فضا ببریم.
وی ادامه داد: سامانه های فضایی و ماهواره امید ظرفیت بالایی را برای ما در عرصه فضایی ایجاد کرد که با تکرار و توسعه این ظرفیت، امسال نیز پرتاب هایی با طول عمر مناسب و کاملا حرفه ای خواهیم داشت.

* ساخت ماهواره های سنگین در دستور کار قرار دارد

مدیرعامل صاایران افزود: امروز طراحی و ساخت ماهواره های سنگین در دستور کار ما قرار دارد تا بتوانند با استفاده از انرژی خورشیدی ماموریت های مختلفی را در مدت زمان طولانی انجام دهند که این طراحی و ساخت بدون کمک گرفتن از کشورهای خارجی صورت می گیرد.

* خودکفایی در تامین نیازهای راداری نیروهای مسلح

محمودزاده تامین نیازهای بخش دفاع در حوزه رادار را یکی دیگر از وظایف مهم صاایران معرفی کرد و افزود: ما امروز تمامی نیازها در بخش رادارهای برد کوتاه تا بلند را در داخل کشور طراحی و تولید می کنیم و علاوه بر آن، برخی قطعات ریزی که همه کشور آنها را از خارج تهیه می کنند نیز برای اینکه برند آن به نام ایران ثبت شود در داخل تولید می شود.
وی خاطرنشان کرد: امروز تمامی رادارهای برد کوتاه، رادارهای کشف و ردیابی و نیز سامانه های هماهنگی با سلاح در داخل کشور تولید و در اختیار سپاه، ارتش و دیگر نهادهای مربوطه مثل فرودگاهها قرار گرفته و حتی پیشنهاد ساخت رادار در حوزه هواشناسی را نیز داده ایم.
مدیرعامل صاایران با تاکید بر اینکه امروز نیروهای مسلح در حوزه راداری هیچ احتیاجی به تامین تجهیزات از خارج کشور ندارند، ظرفیت تولید انبوه رادارهای ارتقاع پست، متوسط و بلند را مناسب ارزیابی کرد و گفت: نیروهای مسلح تا آنجا که از ما خواسته اند، هیچ نیازی به سامانه های خارجی ندارند.

* انواع ارتباطات رادیویی امن را برقرار می کنیم

محمودزاده در ادامه این گفتگو به اقدامات صاایران در حوزه مهم جنگ الکترونیک (جنگال) اشاره و تصریح کرد: جنگال در یک تقسیم بندی کلی به دو بخش تقسیم می شود که وظیفه مقابله با رادار و مقابله با سیگنال‌های رادیویی و مخابراتی را برعهده دارند که به شناسایی سینگال و سیستم های دشمن در بخش هایی راداری و مخابراتی می پردازند.
وی افزود: ما از این طریق می توانیم بفهمیم که سیگنال ها از کجا آمده، در کدام نقطه عمل می کند و روی چه سلاح و سیستمی است. این یک ظرفیت بسیار عالی است که در قالب شبکه پشتیبان ارتش، سپاه و ناجا عمل می کند.
محمودزاده در ادامه با اشاره به دستاوردهای صاایران در حوزه مخابرات و تجهیزات بی سیم، اظهار داشت: البته اینها فقط به حوزه سیستم‌های مخابرات بی سیم محدود نمی شود بلکه تجهیزات ارتباطات رادیویی هواپیما با زمین و بالعکس، ارتباط نیروهای عملیاتی باهم در میدان نبرد، ارتباط با فرماندهان و یا ارتباط با مرکز فرماندهی دور را نیز شامل می شود.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا تاکید زیادی بر ایجاد بسترهای امن و پایدار در حوزه ارتباطات داشتند، افزود: این موضوع به طور کامل مد نظر قرار دارد به طوری که نه تنها در ایران بلکه در فواصل دور و تست‌هایی که برای کشورهای دوست جهت ارائه محصول و صادرات، صورت می گیرد، این ارتباطات از چند کشور دورتر با امنیت کامل برقرار می‌شود.

* درصورت کوچکترین نفوذ دشمن در سامانه های جنگال، متوجه خواهیم شد

مدیرعامل صاایران با اشاره به سامانه های امنیتی مورد استفاده در جنگال و رادار تاکید کرد: دشمن یه هیچ عنوان امکان نفوذ به این سامانه ها را ندارد و این درحالی است که عملکرد آنها به طور دائم تحت رصد ماست و با توجه به سخت و افزار و نرم افزار مورد استفاده در این سامانه ها، دشمن در صورت کوچکترین نفوذ، رصد خواهد شد.

* سراسر خلیج فارس را به صورت پسیو رصد می کنیم

محمودزاده ایران را جزو 5 کشور اول دنیا در حوزه الکترواپتیک و لیزر عنوان کرد و گفت: ما سیستم هایی داریم که می توانند به دو صورت اکتیو و پسیو سراسر خلیج فارس را رصد کنند. یعنی ما در حالت پسیو می توانیم بدون ارسال سیگنال، هرگونه تهدید علیه مرزهای جنوبی کشور را رصد کنیم.
وی ادامه داد: با استفاده از سامانه های اپتیکی ما می توانیم در سقف بالایی از دیدبانی نه تنها در مرزهای آبی بلکه در سرتاسر مرزهای کشور و یا در شهرهای خاص به رصد مناطق مختلف بپردازیم که این ظرفیت امروز در تمامی نیروهای مسلح عملیاتی شده است.

 

کلمات کليدي : ، ، ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur