طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

به گزارش ظهور به نقل از مهر، دومین همایش فلسفه دین معاصر دوشنبه 23 دی ماه با حضور تعدادی از اساتید داخلی و خارجی به مدت دو روز کار خود را در پژوهشگاه  علوم انسانی و مطالعات فرهنگی آغاز کرد.

دکتر محمد محمدرضایی استاد دانشگاه تهران در نشست علم دینی این همایش به بررسی امکان علم دینی پرداخت و گفت: از زمان انقلاب اسلامی در ایران بحث علم دینی و یا اسلامی شدن علوم و یا اسلامی شدن دانشگاه ها مطرح شده است. بعد از بحث رابطه علم و دین شایسته است که توضیح روشنی از علم دینی ارایه گردد. این که آیا علوم تجربی و علوم انسانی را می توان با وصف دینی تصویر نمود یا این که علم، علم است و دینی و غیردینی بودن آن معنایی ندارد. در حوزه فلسفه البته این بحث نسبت به دیگر حوزه ها سابقه بیشتری دارد.

وی با ارایه گزارشی از شکل گیری علوم پس از رنسانس و سیطره تفکر تجربه گرا و علم گرا در جهان غرب گفت:  “هیوم” سرآمد تجربه گرایان است و معتقد است که همه معرفت ما از تجربه آغاز و به تجربه خاتمه می یابد و هرچه غیر از آن است خرافات است. این تفکر “هیوم” در ذهن اکثر دانشمندان رواج پیدا کرد و بحث معناداری گزاره ها در ادامه مطرح شد و اوج آن در تفکر “آگوست کنت” است که می گوید دوره ربانی به سر آمده و الان دوره پوزیتیویستی است و شاخصه این جریان این بود که دین و آموزه های دینی را از حوزه تفکر بشری خارج می دانست.

دکتر محمدرضایی با تشریح تفکر علم گرایی در غرب گفت: این تفکر، اخلاق و مابعدالطبیعه را از حوزه تفکر بشری خارج کرد و بر اساس این تفکر پدیده ها را تبیین علمی می کردند. در واقع برخورد نادرست اربابان کلیسا را می توان یکی از علل پیدایش تفکر جدایی علم و دین خواند.

وی در ادامه به تبیین دیدگاه اسلام درباره علم و دین پرداخت و گفت: دامنه ابزار شناخت وسیع است و حوزه شناخت محدود به محسوسات نیست و تبیین علمی منافاتی با تبیین دینی ندارد چون قوانینی که در طبیعت قرار داده شده است قوانین الهی است و همه تغییرات به اذن و قوه الهی صورت می گیرد.

استاد دانشگاه تهران تاکید کرد: تجربه گرایی و علم گرایی از پشتوانه لازم عقلی برخوردار نیست و نکته دیگر آن که تبیین های علمی ناسازگار با تبیین های الهی نیستند و در مسایل مابعدالطبیعه دانشمندان نباید اظهار نظر کنند، چون دیدگاه یک دانشمند تجربه گرایی است لذا باید لاادری گرایانه برخورد کند و بگوید نمی دانم.

وی افزود: در حوزه تمدن اسلامی با توجه به توصیه اسلام به فراگیری علم، مسلمانان در همه عرصه های دانش تجربی و انسانی و عقلی سرآمد جهانیان شدند. در قلمرو صنعت و علوم پایه و پزشکی و فلسفه، ابداعات و پیشرفت های چشمگیری به عمل آوردند. در آن زمان دانشمندان معمولاً عالمان دین نیز بودند. برای نمونه ابن سینا در عین اینکه دانشمند و فیلسوف بزرگی بود یک عالم دین نیز محسوب می گردید. مغایرت و ناسازگاری چندانی بین علم و دین مشاهده نمی شد. علوم تجربی آنها صبغه دینی نیز داشت. از جمله ابن سینا برای حل معضلات علمی و فلسفی خود از آموزه های دینی کمک می گرفت و به تعبیری از نظر او عالم تکوین و تشریع و قوانین آنها یاد و نشانه های خداوندند که می توان با تامل در این آیات به علم و قدرت نامتناهی خداوند حکیم پی برد.

دکتر محمدرضایی در پایان تصریح کرد: علوم تجربی از نظر این عالمان هم مبانی و هم آیات دینی داشت و اصولاً هر علمی از جمله علوم تجربی را تعلیم خداوند حکیم می دانستند و از نظر آنها علم دینی کاملاً موجه و معنادار بود.

کلمات کليدي : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur