طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

به گزارش ظهور به نقل از مهر، حوزه سلامت کشور در یک سال گذشته و بعد از ماجرای برکناری مرضیه وحیددستجردی از وزارت بهداشت، دستخوش چالشها و مشکلات عدیده ای شده است که کمبود دارو تنها یک مورد از چالشهایی است که سلامت مردم و بیماران را تهدید می کند. شاید در کنار موضوع دارو، می بایست به سایر موضوعات و مسائلی که نظام سلامت را درگیر حواشی زیادی کرده است، اشاره کرد. از جمله آنها، اجرای طرح پزشک خانواده شهری است که کارشناسان و دست اندرکاران نظام سلامت، از این برنامه به عنوان تنها راهکار برون رفت از مشکلات حوزه سلامت نام می برند که متاسفانه بر سر شیوه اجرای آن از ابتدای دولت نهم تا پایان دولت دهم، انتقادات فراوانی مطرح است.

حالا و در فرصت یک هفته تا شروع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم در مجلس شورای اسلامی، می بایست آنچه را که مطلوب نظام سلامت کشور است، مورد توجه و تاکید قرار داد تا بتواند دستمایه شروع به کار وزیر بهداشت بعدی باشد. آنچه که مشخص است، دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی به عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت، به مجلس معرفی شده است. لذا، صرف نظر از سایر گزینه هایی که نامشان می توانست به عنوان وزیر پیشنهادی اعلام شود، باید به سمت و سوی ویژگیها و کارکرد وزیر بهداشت دولت یازدهم پیش رفت و از همین حالا، نقاط قوت و ضعف این وزارتخانه و به طور کلی نظام سلامت را مورد توچه قرار داد.

تعیین تکلیف پزشک خانواده

دکتر ناصر سیم‌فروش چهره ماندگار پزشکی ایران معتقد است که وزیر بهداشت باید روش کار علمی را بداند، زیرا امروزه در دنیا همه کارها از روی روشهای علمی انجام می‌شود و مدیریت رفاقتی ثمری ندارد.

این جراح کلیه افزود: وزیر بهداشت باید بنیان و ساختار نظام سلامت را خوب بشناسد و برنامه‌ریزی علمی داشته باشد. اگر برنامه‌ریزی در وزارت بهداشت بر مبنای یک ساختار علمی و دقیق باشد دیگر خیلی فرقی نمی‌کند چه کسی می‌آید، چه کسی می‌رود، کار صحیح انجام می‌شود. وزیر بهداشت حتماً باید دوره مدیریت دیده باشد، معاونان وزیر بهداشت هم باید دوره مدیریت دیده باشند، حرف اول را امروز در دنیا مدیریت علمی می‌زند.

سیم فروش، حل مسئله کمبود دارو را یکی از کارهای اورژانسی در نظام سلامت کشور دانست که باید در اولویت قرار بگیرد.

وی در ارتباط با برنامه پزشک خانواده که محل چالش در دورهای مختلف وزرای بهداشت بوده است، گفت: در مورد پزشک خانواده باید تصمیم نهایی را بگیرند یا اجرایش کنند یا رهایش کنند، این درست نیست که این طرح را همین طور روی زمین ‌گذاشته‌اند.

وزیر بهداشت باید در حوزه سلامت تحول ایجاد کند

دکتر محمدجواد نظری مهر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه وزیر بهداشت باید تجربه مدیریتی در کارنامه خود داشته باشد، گفت: یکی از نکات مهم در انتخاب وزیر بهداشت این است که باید از جنس نظام سلامت باشد و مشکلات این حوزه را بشناسد.

وی تاکید کرد: وزیر بهداشت باید تحول و انقلابی را در حوزه سلامت کشور ایجاد کند و از هرج و مرج موجود در این حوزه نیز جلوگیری کرده و اهمیت وزارتخانه ای که در آن قرار می گیرد را بداند.

نظری مهر در خصوص رسیدگی به وضعیت بهداشت و درمان در شهرستانها به وزیر بهداشت آینده هشدار داد و گفت: بسیاری از بیمارستانهایی که قرار بود یکساله در شهرستانها ساخته شود پس از گذشت 10 سال نیز هنوز تکمیل نشده است و این مسئله نیاز به رسیدگی دارد.

وی با اشاره به اینکه وزیر بهداشت بعدی نباید گوش به زنگ گفته های دیگران باشد، گفت: مهمترین نکته ای که وزیر بایر رعایت کند استقلال خود است به طوریکه نباید همواره منتظر و گوش بزنگ این باشد که افراد خاصی چه می گویند، به طور کلی نباید وزیر در سایه باشد.

تک شغله بودن وزیر

دکتر سیامک مره صدق یکی دیگر از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز تاکید کرد: تک شغله بودن وزیر بهداشت بسیار مهم و اساسی است و وی نباید ساعاتی را در مطب و بخش خصوصی مشغول به طبابت وساعاتی را مشغول به وزارت باشد.

عدالت در سلامت را رعایت کند

دکتر احمد آریایی نژآد نیز در ارتباط با در ویژگیهای وزیر بهداشت آینده گفت: عدالت در سلامت مهمترین فاکتوری است که وزیر بعدی باید انجام آن را در دستور کار و اولویت خود قرار دهد.

وی تاکید کرد: هر آنچه در کشور هست آحاد مردم حق استفاده از آن را دارند و حوزه سلامت از این قضیه مستثنی نیست و امکانات درمانی باید در اختیار همه قرار گیرد و وزیر بهداشت باید به این نکته دقت کند.

هاشمی گزینه فوق العاده خوبی است

دکتر عابد فتاحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز گفت: با توجه به شرایط پیش آمده در نظام سلامت، گزینه پیشنهادی آقای روحانی فردی فوق العاده و گزینه مناسبی برای تصدی گری وزارت بهداشت محسوب می شود.

وی افزود: نظام سلامت در حال حاضر در شرایطی به سر می برد که تنها یک فرد توانمند و مدیر باید در آن ورود پیدا کند.

عضو کمیسیون بهداشت خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر مشکلات و کمبودهای دارویی مهمترین مشکل فعلی نظام سلامت است به محض قطعی شدن و رای آوردن دکتر هاشمی، اعضای کمیسیون بهداشت نشستهای خود با تیم وزارت بهداشت را برگزار می کند.

وزیر باید مدیر باشد

رسول خضری یکی دیگر از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در خصوص ویژگیهای وزیر بهداشت آینده، گفت: وزیر بهداشت باید کسی باشد که در سیاستگذاری و مدیریت کارنامه درخشانی داشته باشند.

وی ادامه داد: مدیر بودن بسیار مهمتر از پزشک بودن است چرا که نظام سلامت جای آزمون و خطا نیست. تقویت منابع مالی مهمترین کاری است که او باید در نظر داشته باشند چرا که در حال حاضر کمبودهای شدیدی در این حوزه وجود دارد.

سابقه انقلابی و علمی وزیر پیشنهادی

دکتر سیدتقی نوربخش عضو سابق شورای عالی نظام پزشکی با اشاره به انتخاب اصلح رئیس جمهور در گزینش وزیر پیشنهادی بهداشت، گفت: دکتر سیدحسن هاشمی، یکی از پزشکان برجسته با سوابق انقلابی و علمی است که با توجه به چالشهای جدی بخش بهداشت و درمان کشور، انتظار می رود با مساعدت و بکارگیری تمام توان کارشناسی اعضای هیئت علمی و انجمنهای علمی تخصصی و پرسنل خدوم وزارت بهداشت، می تواند بخشی از مشکلات فراروی نظام سلامت را حل و فصل نماید.

وی تاکید کرد: وی، با سوابقی همچون فرمانده پشتیبانی قرارگاه خاتم، عضو شورای مرکزی جهادسازندگی، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس شورای علمی تخصصی وزارت بهداشت، توان مدیریتی خودش را در بخشهای دولتی به اثبات رسانده است. و در زمان مدیریتش، با دیگاه فراجناحی و استفاده از همه علاقمندان به مردم، نشان داده است که می تواند از ظرفیتها استفاده نماید.

نوربخش اظهار امیدواری کرد با حضور دکتر هاشمی در وزارت بهداشت، مشکلات و دغدغه های نظام سلامت کشور تا حدود زیادی برطرف شود.

برخی سوابق اجرایی دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی

مسئول مهندسی جنگ جهاد سازندگی کشور (1360 تا 1362)

دبیرکل انجمن چشم پزشكي جمهوری اسلامی ايران (1390 تاکنون)

عضو کمیته علوم­ بالینی فرهنگستان علوم­پزشکی ایران (1384 تاکنون)

دبیر شورای سیاستگذاری رشته چشم پزشکی (1390 تا 1391)

عضو شوراي مركز ملي تحقيقات علوم پزشكي كشور (1378 تا 1380)

دبير شوراي آموزش پزشكي و تخصصي کشور (1376 تا 1380)

رئیس بخش قرنیه بیمارستان فارابي (1383 تا 1385 و 1388 تا 1390)

مدير گروه چشم پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران (1384 تا 1387)

نایب رئیس و عضو هيئت مديره انجمن چشم پزشكي جمهوری اسلامی ايران (1384 تا 1386)

مؤسس و عضو هيئت مديره انجمن پزشكي ليزري ايران (1380 تا 1383)

عضو هيئت امناي ارزی وزارت بهداشت(1376 تا 1379)

مهمترین پیشرفتهای فوق تخصصی چشم پزشکی جهان که برای اولین بار در ایران توسط دکتر سید حسن هاشمی انجام شده است.

پیوند قرنیه لایه‌ای به روش Melles (DALK)

انجام جراحی کاتاراکت به روش Microincisional Cataract Surgery (MICS)

کاشت لنزهای داخل قرنیه (Intracorneal inlay)

کراتوپلاستی هدایتی (Conductive Keratoplasty)

پیوند قرنیه به روش  Big – Bubble

جراحی عیوب انکساری به روش Wavefront Customized – Ablation

پیوند قرنیه‌ای خلفی به روش Melles (PLK)

پیوند قرنیه‌ای خلفی به روش    M – PLK

پیوند قرنیه‌ای خلفی به روش DSEK

جراحی قرنیه به روش ALTK تکنیکهای مختلف

کلمات کليدي : ، ، ، ، ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur