طراحی سایت خبری برای سازمانها و شرکت ها

 به گزارش ظهور به نقل از فارس، مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری و عباس سلیمی‌نمین مدیر تاریخ مطالعات دفتر ایران، یک‌شنبه‌شب به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز به مناظره با موضوع «استقلال جنبش دانشجویی در گذر دولت‌ها» پرداختند.

کواکبیان با برشمردن کسب معرفت علمی، کسب معنویت و رشد فضایل اخلاقی و کسب معرفت سیاسی‌ اجتماعی به عنوان سه وظیفه دانشجو، اظهار داشت: دانشجوی مسلمان برای ایفای وظیفه سوم خود باید تلاش کند تا در تحلیل مسائل از مردم و جامعه عقب نیفتد.

وی افزود: من هیچ اعتقادی به حضور احزاب سیاسی در دانشگاه ندارم یعنی دانشگاه نباید در خدمت احزاب باشد و فعالیت‌های آنان را دنبال کند اما دانشجو می‌تواند در بیرون از دانشگاه، در حزبی فعال باشد اما نباید احزاب در تشکل‌های دانشگاه تزریق شوند.

نماینده مردم سمنان و مهدی‌شهر در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت ایجاد پایگاه در دانشگاه‌ها توسط برخی گروه‌ها از جمله مجاهدین خلق و چریک‌های فدایی، تصریح کرد: پس از انقلاب فرهنگی که مدتی دانشگاه‌ها برای سامان‌ یافتن، تعطیل بودند، جنبش دانشجویی دچار رکود سیاسی شد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در سال 61 در مقطع انتخابات مجلس شورای اسلامی امام فرمودند که توطئه‌ای پیش از پیروزی انقلاب وجود داشت و آن، دخالت نداشتن روحانیت در سیاست بود و اکنون انحصار سیاست توسط روحانیت و قائل نشدن حقی برای دانشگاه بود که امام(ره) این موضوع را توطئه‌ای بزرگ‌تر دانسته و از دانشگاه‌ها خواستند که فعالیت داشته باشند.

عضو فراکسیون خط امام مجلس هشتم همچنین گفت: پس از پایان جنگ و فعالیت دولت سازندگی، آن‌گونه که از جنبش دانشجویی انتظار می‌رفت، تاثیرگذار نبود و البته من نمی‌گویم که آقای هاشمی فضا را بسته بود اما شاهد فضای سیاسی باز و آزادی نیز نبودیم.

وی بیان کرد: در دولت خاتمی، اوج فعالیت جنبش دانشجویی را شاهد بودیم و بسیاری از دانشجویان ما تشکل‌های مختلفی را تجربه کردند البته شاهد افراط در این دوره نیز بودیم.

کواکبیان با بیان اینکه در زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، شاهد افول جنبش دانشجویی بودیم، ابراز داشت: در این زمان با اینکه تشکل‌های مختلفی فعالیت داشتند اما از بسیاری از فعالیت‌ها جلوگیری شد و تشکل‌های اصلاح‌طلب در بسیاری از دانشگاه‌ها در تنگنا قرار گرفتند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: امیدواریم در دولت تدبیر و امید، با تجربه‌ای که داریم، جنبش دانشجویی از هرگونه افراط‌گرایی و تاثیرپذیری از احزاب بیرون از دانشگاه، به دور و با هویت مستقل خود، در خدمت مردم و پیشرفت دانش و سطح سواد کشور باشد.

مشورت با بنی‌صدر درباره تسخیر سفارت آمریکا

در ادامه سلیمی‌نمین با بررسی تاریخی جنبش دانشجویی پس از انقلاب اسلامی، بیان داشت: رابطه این جنبش با دولت موقت مهندس مهدی بازرگان، به دلیل بازگشت به ساختار سیاسی گذشته و استفاده از عناصر رژیم پیشین از جمله آقای مقدم، رئیس ساواک و … بسیار تیره بود.

مدیر دفتر تاریخ مطالعات دفتر ایران اضافه کرد: در آن زمان بنی‌صدر به عنوان شخصیتی مستقل که هنوز مسئولیتی به عهده نداشت، بیشترین نقدها را در روزنامه خود یعنی «جمهوری اسلامی» به دولت موقت وارد می‌کرد و جنبش دانشجویی به ویژه تحکیم وحدت، به دلیل این مواضع تند، به بنی‌صدر گرایش پیدا کرد.

مدیر مسئول سابق کیهان هوایی ادامه داد: جنبش دانشجویی حتی درباره تسخیر سفارت آمریکا، با بنی‌صدر مشورت و نظر مثبت وی را دریافت کرد.

در ادامه کواکبیان با بیان اینکه در مجموع جنبش دانشجویی، نتوانسته پیش‌تازی کند، بر بررسی پیش‌قراولی دانشجو در زمینه‌های فکری و فرهنگی جامعه، تاکید کرد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با اشاره به سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه خدا لعنت کند کسانی را که نمی‌خواهند دانشجوی ما سیاسی باشد، خاطرنشان کرد: بسیاری از مدیران دانشگاه‌ها به دانشجو می‌گویند «دانشجوی خوب» در هیچ تشکلی فعالیت نمی‌کند.

نماینده مردم سمنان و مهدی‌شهر در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید اجازه فعالیت تمام سلیقه‌ها و افکار را داد، گفت: چنانچه هزینه فعالیت سیاسی در دانشگاه را بالا ببریم و دانشجو هر لحظه دلشوره داشته باشد که اگر صحبتی کنم فردا باید به چند جا جواب پس بدهم، دیگر کسی انگیزه فعالیت سیاسی را پیدا نمی‌کند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به برنامه روز گذشته دانشگاه شهید بهشتی، خاطرنشان کرد: در این برنامه صحبت‌هایی مطرح شد اما صرف اینکه جلسه‌ای برگزار شود و تا 16 آذر سال آینده برود، درست نیست.

از برنامه‌ریزی پیچیده دولت هاشمی تا تنگ‌نظری احمدی‌نژاد

در ادامه سلیمی‌نمین با بیان اینکه ایجاد محدودیت در دانشگاه ناشایست بوده و در حقیقت محروم کردن جامعه از استعدادهای خودش است، تصریح کرد: با بررسی تاریخ جنبش دانشجویی متوجه می‌‌شویم که در اوج خفقان این جنبش پیشتاز بوده است.

سلیمی نمین اضافه کرد: هاشمی باعث تکثر کاذب در جنبش دانشجویی شد چرا که وی جامعه اسلامی دانشگاهیان را برای تضعیف دفتر تحکیم وحدت به راه انداخت و پس از آن شاهد جدایی در جنبش دانشجویی بودیم و در پی آن هرگز نتوانست، متحد شود.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران بیان کرد: آیا تنگ‌نظری‌های دولت احمدی‌نژاد باعث تضعیف جنبش دانشجویی شد یا برنامه‌ریزی‌های بسیار پیچیده در دولت هاشمی؟

در ادامه کواکبیان با اشاره به اینکه مقایسه جنبش دانشجویی پیش و پس از انقلاب اسلامی نادرست است، اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، موظف بودیم گیوه بکشیم و پدر نظام شاهنشاهی را در آوریم.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری ادامه داد: جامعه اسلامی دانشگاهیان را ممکن است که آقای هاشمی با آن مخالفت نداشته اما در اصل، دوستان حزب موتلفه اسلامی به راه انداختند.

چیز‌های عجیبی که محمودآقا درباره تحزب می‌گفت

وی با اشاره به ملاقاتی که با وزیر کشور داشته است، عنوان کرد: در دیدار با آقای رحمانی‌ فضلی، به اقدامات دولت گذشته از جمله بستن در خانه احزاب و قطع یارانه احزاب و حرف‌های عجیبی از جمله اینکه احزاب «سم مهلک» هستند که در دوره «محمودآقا» بیان می‌شد، اشاره داشتم و به درخواست وزیر اساسنامه خانه احزاب را دوباره نوشتیم.

وی ادامه داد: اکنون سه ماه از روی کار آمدن دولت جدید می‌گذرد و هنوز اتفاقی نیفتاده است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه بیان کرد: در دولت احمدی‌نژاد جنبش دانشجویی برای دولت، مسئله نبود و از کنارش می‌گذشت اما در دوره خاتمی، جنبش دانشجویی برای دولت مسئله بود و این شد که در این دوره، جنبش دانشجویی به اوج خودش پس از پیروزی انقلاب اسلامی رسید.

پس از صحبت‌های کواکبیان، مجری برنامه یادآور شد که از بحث اصلی دور نشوند و خانه احزاب برای دانشجویان جذابیتی ندارد که سلیمی‌نمین پیش از ادامه بحث، گفت: باید به ایشان آزادی عمل در بحث داده شود که بلافاصله کواکبیان پاسخ داد کار من به کجا رسیده که تو، مهندس باید از من دفاع کنی!

در ادامه این مناظره، سلیمی‌نمین اظهار داشت: اینکه دولتی در برابر انتقادات مردم، خاضع باشد، یک ایده‌آل است مگر اینکه جامعه، کانال‌هایی برای تحمیل نظر خود پیدا کند و جنبش دانشجویی با این پراکندگی هرگز نمی‌تواند به این هدف دست یابد.

وی دلیل نداشتن خضوع دولت‌ها در برابر ناظران عام را مجموعه بودن دولت دانست و گفت: هیچ دولتی در هیچ کجای دنیا، برای انتقادها فرش قرمز پهن نمی‌کند، چرا که این مجموعه‌ها، دوست ندارند که کسی مزاحم کارشان شود و تمام دولت‌ها شعارهایی در ستایش از مخالف خود می‌دهند، که همگی به درد تیتر روزنامه‌ها می‌خورد.

این پژوهشگر اضافه کرد: اگر دولت‌ها آماده هزینه دادن نباشند به یقین جنبش دانشجویی، فعال نخواهد شد و به نظر شما اگر صاحبان قدرت قرار باشد برای رای شما هزینه ایجاد نکرده و در برابر شما تسلیم شوند، این موقعیت را به دست می‌آورند؟

مدیر مسئول سابق کیهان هوایی اضافه کرد: برای دولت‌ها سخت است که جوانی مقابل آن‌ها بایستد و بگوید که سیاست‌هایتان را تغییر دهید.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: در زمان خاتمی، برخی عناصر وی به گفته خودشان جنبش دانشجویی را حوض‌چی می‌دانستند که باید آب را در حوضش بریزند.

خطر هاشمی یا احمدی‌نژاد

سلیمی‌نمین در ادامه با بیان اینکه برای شناختن دولت احمدی‌نژاد نیاز به انجام کار سختی نیست، ابراز داشت: معتقدم پس از دولت‌هایی که باند سیاسی زدند و دچار پیچیدگی شدند، چرخش قدرت لازم بود، چرا که تداوم حضور هاشمی در قدرت را خطرناک می‌دانستم.

وی ادامه داد: اگر از من درباره خطر هاشمی یا احمدی‌نژاد بپرسند، به‌یقین پاسخ می‌دهم هاشمی.

این روزنامه‌نگار افزود: هاشمی ضرباتی به جنبش دانشجویی زد که این جنبش نفهمید از کجا خورده و تک تک کسانی را که انتقاد کردند از جمله عباس عبدی و … را چنان له کرد که هیچ‌کدام متوجه نشدند این‌ ضربات از جانب وی است.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران ادامه داد: رهبری در زمان هاشمی می‌گویند که خدا لعنت کند کسانی را که نمی‌خواهند دانشجوی ما سیاسی باشد.

سلیمی‌نمین خطاب به دانشجویان گفت: آقای کواکبیان در دوره آقای احمدی‌نژاد، یک بار هم به دادگاه نرفته است که دبیرکل حزب مردم‌سالاری به سرعت پاسخ داد: یا الله… ببینید، خبر ندارد.

کواکبیان با لحنی تمسخرآمیز بیان کرد: در دولت عالیه مکرمه احمدی، من هشت مرتبه بیشتر به دادگاه نرفتم!

سلیمی‌نمین بلافاصله تاکید کرد: منظورم به دلیل مطالب روزنامه نیست چرا که من روزنامه ندارم و تنها به عنوان منتقد، حکم زندان گرفتم که تقاضای تجدید نظر دادم و در پایان یک میلیون تومان جریمه شدم.

کواکبیان با خنده پاسخ داد که «بالاخره که نرفتی زندان!» و سلیمی‌نمین رو به دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: دوست داشتی بروم زندان؟

این بحث دو طرفه همچنان ادامه داشت و کواکبیان خطاب به حاضران در جلسه گفت: گفته‌های آقای مهندس درست است اما ایشان برای روی کار آمدن احمدی‌نژاد تلاش بسیار کردند و من این موضوع را برای عدم تحریف تاریخ می‌گویم!

مدیر دفتر تاریخ مطالعات دفتر ایران در پاسخ به اظهارات دبیرکل حزب مردم‌سالاری که دولت احمدی‌نژاد را «لکه» نامید، گفت: برای تحریف نشدن تاریخ می‌گویم که در سال 84 در ستاد محمدباقر قالیباف، فعال بودم!

لطف شورای نگهبان به کواکبیان

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان درباره رد صلاحیت وی در انتخابات ریاست‌ جمهوری تصریح کرد: روند کاندیدا شدن به این‌گونه است که مدارک را به وزارت کشور می‌فرستی و سپس از صدا و سیما، نام افراد احراز صلاحیت شده را می‌شنوی و اینکه می‌گویند پنج روز دیگر مهلت لازم دارد، برای قشنگی‌ است.

نماینده مردم سمنان و مهدی‌شهر در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: درباره احراز صلاحیت نشدن، کسی با من تماس نگرفت و اسامی را از صدا و سیما شنیدم و با اینکه این موضوع را حق شورای نگهبان می‌دانم اما اعتراض نیز دارم که چگونه بعضی‌ها، «رجل سیاسی» می‌شوند و من نه؟

در ادامه سلیمی‌نمین با حمایت از عملکرد شورای نگهبان خاطرنشان کرد: با وجود حمایت‌های آیت‌الله مصباح‌یزدی از یکی از کاندیداها، وی توسط شورای نگهبان احراز صلاحیت نشد و فارغ از سلایق سیاسی به بررسی کار اجرایی افراد پرداخت.

وی ادامه داد: نباید اشتباهی را که درباره احمدی‌نژاد داشتیم دوباره تکرار کنیم چرا که کسانی که خدمات اجرایی در سطح کلان ندارند، بعدها دچار توهم می‌شوند و شورای نگهبان لطف کرد که آقای کواکبیان را دچار توهم نکرد.

کلمات کليدي : ، ، ، ، ،

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

محل تبلیغ شما

قرآن آنلاین بسیار نفیس

قرآن آنلاين بسيار نفيس

پر بازدیدترین مطالب

دریافت مطالب از طریق ایمیل

بازدیدکنندگان محترم ظهور؛ با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر درخواست عضویت در فیدبرنر ظهور را می نمایید. سپس ایمیل تایید برای شما ارسال و در صورت تایید آن جدیدترین مطالب سایت شامل آخرین اخبار ، مقالات و دیگر مطالب ظهور برای شما ارسال خواهد شد.

لطفاً آدرس ايميل خود را وارد کنيد :

اوقات شرعی

لوگوی وب سایت ظهور

ظهور ، آخرین اخبار ایران و جهان ، اعلام نتايج آزمون ها و مسابقات ، دانلود فیلم و کلیپ و عکس ، قیمت دلار (ارز) ، طلا و سکه ، قرآن آنلاین ، zohur zohur